Švandovo divadlo uvede hru o životě Wericha a Holana

Kultura
19. 9. 2019 06:23
Švandovo divadlo uvede hru o životě Wericha a Holana.
Švandovo divadlo uvede hru o životě Wericha a Holana.

Švandovo divadlo zahájí sezonu 21. září premiérou inscenace Hadry, kosti, kůže o vztahu herce Jana Wericha s básníkem Vladimírem Holanem. Oba umělci, které ztvární Miroslav Hanuš a Luboš Veselý, zemřeli v roce 1980. Inscenaci o dvacetiletém společném soužití v dnešní Werichově vile na pražském ostrově Kampa režíroval nový umělecký šéf divadla Martin Františák. Divadlo o tom informovalo v tiskové zprávě.

"Hra Hadry, kosti, kůže ukazuje Wericha za fasádou Wericha. Člověka smutnícího po Voskovcovi, maličko sobce a vlastně nešikovného otce, který, ač se snaží, neumí být dobrý rodič. Ani moc dobrý manžel. Který ale stejně o všech strastech dovede mluvit jen s nadhledem a humorem. Člověka národem milovaného, ale vlastně dost opuštěného," řekl o své postavě herec Hanuš. Novou rolí se stává stálým hostem Švandova divadla.

Představení nabídne dramatické situace i poetické obrazy. Chybět nebudou ani kabaretní skeče či básně s baladickým dozvukem. Werich a Holan byli podle tvůrců hry citliví a vzdělaní, měli rozhled a zvládli se na svět dívat kriticky. Diváci objeví i zápornou stránku jejich charakterů, jistou dávku sobeckosti nebo krutosti k nejbližším.

"Kdysi jsem si Holanovy básně četl jen tak sám od sebe a pro sebe, dokonce jsem se naučil Modlitbu kamene, kterou umím dodnes. Fascinovala mne ta složitost, hloubka a ukryté možnosti," uvedl Holanův představitel Luboš Veselý.

Název Hadry, kosti, kůže vymyslel autor divadelní adaptace Pavel Jurda. Odkazuje na výkupčího králičích kůží a kostí, kterého si pamatuje z dětství. "Bylo v tom něco neznámého a děsivého, ale také obyčejného a každodenního," řekl režisér Františák. Podle něj název jako zvolání souvisí s úzkostí dnešního člověka, který je málo oděný před námrazou světa a čelí strachu. Stejně se jmenuje i jedna z Holanových básnických sbírek.

Režisér, dramatik a básník Martin Františák byl dříve uměleckým šéfem činohry Národního divadla Brno, kterou dovedl k mnoha oceněním. Má za sebou přes 60 vlastních režií. Smíchovské scéně v posledních letech podle Bičíkové stoupá návštěvnost, v roce 2017 dosáhla skoro 92 a v roce 2018 téměř 96 procent. Více o představeních na webu Švandova divadla.

Autor: ČTK Foto: , Facebook/Švandovo divadlo

Další čtení

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ