Vinohrady uváději veselohru z napoleonských časů Velká mela

Kultura
16. 3. 2016 07:20
Snímek z představení Velká mela aneb Francouzská kuchyně.
Snímek z představení Velká mela aneb Francouzská kuchyně.

Sérii fraškovitých situací odvíjejících se z milostného trojúhelníku, tvořeného krásnou ženou mezi dvěma muži, přináší nová premiéra Divadla na Vinohradech Velká mela aneb Francouzská kuchyně v režii Daniela Hrbka. Uskuteční se 18. března. Krásná Josefina v podání Terezy Bebarové nasazuje manželovi parohy ne jen tak s kdekým, ale rovnou s jeho mladším bratrem v podání Ondřeje Brouska. Zaslepeným paroháčem je místní vrchní strážmistr César, jehož ztvární Václav Vydra.

Fotografie z představení Velká mela.Komedie je situována do Francie začátku 19. století, obnovené monarchie, kdy se císař Napoleon s vojskem mstivě vrací z vyhnanství na Elbě. Ve frašce plné převratů se střídavě zmocňují moci královský komisař a císařský plukovník, svorně se dožadující loajality místního četnictva. Hra zobrazuje budoárové politikaření a kabátů k převlékání se téměř nedostává.

Dramatická francouzského tvorba Aristia Bréala se vyznačuje sdělným a srozumitelným rukopisem, který je skutečně lidový, ale ne podbízivý, a schopností komediální formou promlouvat k divákovi o vážných problémech současného světa. Změny režimů a převlékání kabátů jsou v naší zemi jevem častým a do větších krajností zacházejícím, než v autorově francouzské vlasti, a tato hra odráží životní zkušenost několika českých doposud žijících generací.

Autor Aristide Bréal patří k tradici francouzské komedie. Narodil se roku 1905 v Bretani jako syn venkovského lékaře. Od školních let ho přitahovala literární tvorba, v patnácti letech napsal veršovanou divadelní hříčku Roztomilý princ, později překládal anglické básníky Shelleyho a Keatse, ale na divadelní kariéru vůbec nepomyslel. V roce 1926 přišel do Paříže a vystudoval tam zubní lékařství.

Václav Vydra a Ondřej Brousek na čtené zkoušce.Jeho divadelní dráha začíná premiérou dramatu Tři kamarádi, zabývajícího se životem předválečné bohémy. Světový úspěch mu vydobyla historická hra Husaři, která se v interperaci Jacquese Fabriho a jeho divadelní skupiny hrála v divadle Noctambules a byla zfilmována a přeložena do několika jazyků.

V českém divadelním prostředí autorovi zajistili popularitu Jan Werich a Miroslav Horníček, když jeho komedii Husaři uvedli v roce 1956 v divadle ABC. Hra Velká mela se v českém zpracování objevila roku 1980 ve Zlíně (tehdejším Gottwaldově), tři roky po své pařížské premiéře.

Od premiéry Velké mely v roce 1977 a až do své smrti v roce 1990 už Bréal žádný další dramatický text nezveřejnil. Věnoval se naplno zubařské praxi. Díky určitému konzervatismu a setrvačnosti českého publika je však Bréal patrně známějším a více uváděným autorem u nás než ve své vlasti.

Autor: - red -Foto: , Facebook

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ