Práci archeologa v terénu i život lidí v různých historických dobách si veřejnost může celý den vyzkoušet na Mezinárodním dni archeologie. Pořádá se na čtyřicítce míst v zemi. Akademické i kulturní instituce chystají workshopy pro děti i dospělé, přednášky a komentované prohlídky muzejních expozic a tematických výstav. Zpřístupněny budou i běžně nedostupné památky.
Mezinárodní den archeologie oslavuje archeologii a nadšení z objevování. Vznikl roku 2011 ve Spojených státech. Podrobné informace najdou zájemci na stránkách www.denarcheologie.cz.
Například na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy si mohou zejména školáci vyzkoušet práci archeologa v terénu i laboratoři. Zdokumentovat pravěký hrob, jeho kosterní pozůstatky, originály i kopie archeologických nálezů. Mohou se zúčastnit řecké olympiády a vyzkoušet si keltské oděvy nebo vyrobit šperk a pravěkou sošku.
V nedalekém Náprstkově muzeu se uskuteční workshopy zaměřené na kulturu a život faraonského Egypta: mumifikace, hieroglyfická písařská dílna, staroegyptské hry.
Výjimečně se také otevře románská rotunda sv. Václava na Malé Straně, kde Národní památkový ústav pořádá komentované prohlídky. Historikové i archeologové ji považovali po 376 let za ztracenou.
"Kostel z legend", jak se rotundě někdy přezdívá, poprvé na Menším Městě pražském zmiňuje v polovině 13. století svatováclavská legenda. Až do roku 2004 se skrýval v útrobách bývalého jezuitského profesního domu, současného sídla Matematicko-fyzikální fakulty UK.