Celkem 21 nových položek bylo zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO a postavení dalších pěti památek výrazně upraveno během jednání Výboru světového dědictví UNESCO, které ve středu skončilo v Krakově. Výbor v jihopolském městě zasedal od 2. července. Mezi 33 nominovanými lokalitami tentokráte žádné české památky nebyly.
Na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byly nově zařazeny například starověké jeskyně v Bádensko-Württembersku na západě Německa, kde se našla 40 tisíc let stará soška ženy jako nejstarší známé zobrazení člověka na světě, opuštěné stříbrné doly v Tarnovských Horách na jihu Polska, národní park Lake District na severozápadě Anglie, kde tamní jezerní oblast inspirovala mnohé umělce a spisovatele. První položku na seznamu mohla oslavit Angola, na jejímž území se nyní nachází někdejší konžské hlavní město Mbanza Kongo, a Eritrea, která uspěla se svou metropolí Asmarou.
Spory vyvolalo rozhodnutí zařadit na seznam hebronské staré město jako palestinskou památku a současně je uznat za památku ohroženou. Izrael, který část palestinského Hebronu okupuje, označil rozhodnutí UNESCO za přepisování historie, protože označením místa jako palestinského se podle něj Židům upírá jejich role v této části dnešního Západního břehu Jordánu. Palestinská samospráva naopak označila hlasování výboru UNESCO za vítězství své diplomacie.
Podle judaismu jsou v Hebronu pohřbeni biblický Abrahám, Izák a Jákob a jejich ženy. Místo je posvátné i pro muslimy a v minulosti bylo dějištěm krvavých střetů. V roce 1994 zde židovský fanatik postřílel 29 modlících se Palestinců.
Výbor sdružuje 21 států a více než 170 pozorovatelských zemí včetně Česka a řadu nevládních organizací.
Česko má na seznamu nemovitých památek UNESCO 12 zápisů a letos požádalo o přidání města Žatec. Podle mluvčí ministerstva kultury však o něm může výbor po složitém nominačním procesu jednat nejdříve na zasedání v příštím roce.