Filmový festival v Jihlavě vyhrála tlachající babička
31.10.2009 21:51 Zápisník
Rozdáním cen v sobotu skončil 13. ročník Mezinárodního filmového festivalu Jihlava. Ceny si odneslo vzývání banálnosti, rozdělená slovensko-ukrajinská vesnice a strážci islámské revoluce. Cena diváků připadla Auto*Matu Martina Marečka.
Ačkoliv na letošním festivalu největší ovace budily právě angažované snímky typu hravého snímku o úskalích automobilismu Auto*mat či filmu o janovské demonstraci Kruh - portrét jedné demonstrace, cenu pro nejlepší film soutěže českých filmů Česká radost převzal Jan Gogola za film Mám ráda svůj nudný život.
V něm navázal na svůj starší film Deník babičky Němcové a opět tu využil soukromé deníky zaznamenávající banální události ze života hrdinky. Tou byla v druhém filmu snacha oné babičky Němcové, která žije stejně jako její tchýně v domku na Zbraslavi a stejně jako ona ve svém deníku tlachá o řadě zážitků od aktuálního počasí po zdravotní potíže členů rodiny.
ČTĚTE TAKÉ: Živě z Jihlavy: Vyhraje Klausova Sněžka nebo neonacisté?
Vizuálně vytříbený snímek vzývající banalitu ovšem jen opakuje princip prvního filmu, k němuž mnoho nového nepřidává a jeho ocenění vedle řady angažovaných či jinak obsahově hodnotných snímků vyvolalo překvapení. Film byl v Jihlavě premiérován v rámci česko-německého projektu Breathless. Zvláštní uznání získal film Souboj s mozkem od Jana Šípka.
O cenu Česká radost se utkalo celkem 12 snímků, mezi nimi i ty známé už z české distribuce - Vítejte v KLDR! Lindy Jablonské, Auto*Mat Martina Marečka či Zapomenuté transporty do Polska Lukáše Přibyla. Auto*Mat se stal alespoň vítězem ceny diváků.
Velký ohlas vyvolala i řada snímků premiérovaných přímo v Jihlavě - například film Terezy Reichové Kruh - portrét jedné demonstrace o loňském střetu mezi neonacisty a policií v litvínovské čtvrti Janov či film Lukáše Kokeše 59/184/84 o svérázném muži hledajícím prostřednictvím inzerátů ženu svého života.
Světovou soutěž Opus Bonum tradičně v Jihlavě hodnotí jediný porotce, letos to byl dánský filmař Jorgen Leth, který na festivalu už v úterý převzal cenu za celoživotní přínos kinematografii. Ten si pochvaloval úroveň světové soutěže a cenu Opus Bonum udělil iránsko-švýcarsko-francouzskému snímku Basídž nahlížejícímu do duše strážců islámské revoluce.
Ve středoevropské soutěži Mezi moři bodoval slovenský film Hranice Jaroslava Vojtka, v němž režisér sleduje osudy lidí z pohraniční vesnice, která byla roku 1946 rozdělena na slovenskou a ukrajinskou část, z čehož zde dodnes plyne řada potíží pro její obyvatele.
V soutěži experimentálních filmů Fascinace vyhrál americký film Dělníci vycházející z továrny (Dubai), parafráze na slavný snímek bratří Lumierů.
Mezinárodní festival dokumentů proběhl letos v Jihlavě už potřinácté. Během šesti festivalových dní bylo v Jihlavě odpromítáno přes 230 filmů.
V rámci MFDF Jihlava i letos proběhla veřejná prezentace připravovaných dokumentárních projektů ze střední a východní Evropy East European Forum či filmový trh East Silver, na němž tyto filmy hledají cestu do distribucí. East European Forum předalo ceny filmům Piráti Černého moře a Magická pole. Předána byla i cena Silver Eye za nejlepší krátkometrážní film - pro polský film Šest týdnů.
Cenu pro středometrážní dokument získal na Oscara nominovaný snímek Králík po berlínsku, který vypráví o životě králíků ve stínu berlínské zdi a alegoricky jejich situaci porovnává s životem obyvatel za železnou oponou. Zvláštní uznání získal film Vedlejší stopa. Cenu Silver Eye pro nejlepší celovečerní dokument získal estonský snímek Disco a atomová válka o sledování finské televize v Estonsku v době studené války.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.