Jídlo dnes musí vypadat čím dál líp a chutněji - protože je čím dál horší a nechutnější. Tyto závěry vyplývají ze dvou filmů, které se představily na jihlavském festivalu dokumentů. Americké Jídlo, akciová společnost soutěžící ve světové soutěži Opus Bonum i rakouský Food Design ze středoevropské sekce Mezi moři spojuje tématika obchodování s jídlem.
Food Design je hravější a zábavnější než Jídlo, akciová společnost, druhý film zas přináší více šokujících faktů. První film zásobuje diváka spíše informacemi o psychologii jídla a o tom, jak se food designéři ve světovýách laboratořích snaží jídlo - bez ohledu na jeho kvalitu - přizpůsobit co nejvíce smyslům diváka.
Vymýšlí jeho nové barvy, tvary a dokonce i zvuky a kalkulují s tím, že v supermarketu si lidé nevybírají to nejlepší, ale to, co nejlépe vypadá. S prušáckou důkladností film zkoumá i takové detaily, jak má správné jídlo křupat, proč se chléb krájí jinak než dort a proč je nejvíc červených gumových medvídků. Dochází pak k závěru, že jídlo je dnes brané především jako výrobek, ne jako přirozená věc.
V tomto bodě se oba filmy setkávají, Jídlo, akciová společnost ale nahlíží do zákulisí této pravdy. Provází diváky po amerických kuřecích farmách a jatkách, na širá kukuřičná pole i do amerických fastfoodů, aby tu poukázal na to, že v oblasti jídla se dnes především točí velké peníze a tomu je podřízeno vše.
ČTĚTE TAKÉ: Živě z Jihlavy: maďarský fim servírovaný s tokajským
Film je natočený v americkém stylu, ne nepodobném tomu, jak své filmy natáčí Michael Moore. Přináší řadu zajímavých faktů, i když leckdy podaných v dosti demagogickém stylu určeném zveličováním a citovým vydíráním.
Když sleduje týrání kuřat na amerických farmách, využívání kukuřice v řadě výrobků od Coca Coly až po čokoládu i masakr prasat na největších amerických jatkách. Jsou to šokující informace, i když už předtím představené v řadě snímků, Jídlo, akciová společnost je pouze shrnuje, i když záslužnost mu v tomto ohledu upřít nelze.
Pátek v Jihlavě přinese další očekávané filmy, třeba premiéru snímku Jana Gogoly Mám ráda svůj nudný život, premiéru Lucie Králové Pahrbek český či americký film Yesmeni opravují svět.
Foto: archiv