Ceny Rytíř české kultury dostanou spisovatel František Šedivý, dirigent Libor Pešek a dramatik a vrchní zemský rabín Karol Sidon. Dámami české kultury se stanou spisovatelka a pamětnice holokaustu Erika Bezdíčková a spisovatelka Helena Havlíčková. In memoriam budou oceněni historik Zdeněk Kalista, scénograf Bedřich Barták, zpěvák Karel Kryl a sestry malířky Květa a Jitka Válovy. Ceny se budou předávat v neděli ve vinohradském divadle v předvečer zahájení festivalu proti totalitě Mene Tekel, uvádí web festivalu.
Popáté je dostanou lidé, kteří se nikdy ve svém občanském životě ani v umělecké tvorbě nezpronevěřily nejvyšším mravním zásadám, jak uvádějí pořadatelé. Udílí je festival spolu s ministerstvem kultury. Jako poděkování za mnohaletou podporu projektů v oblasti kulturní i sociální ještě převezmou ocenění Mecenáš české kultury Ladislav Vitoul a Pavel Feireisl.
Festival Mene Tekel vždy v době výročí komunistického puče z roku 1948 chce připomínat historické mezníky Česka i dalších evropských států a přinášet svědectví o protiprávnosti totalitních režimů. Ten letošní začne prologem v Brně a Praze už v pátek. V bývalé věznici na brněnském Cejlu se v 10 hodin uskuteční pietní akt na počest obětí a těch, kteří prošli komunistickými lágry. V Praze se v pátek večer v kině Mat bude promítat film Hanin kufřík, dokument založený na silném příběhu dvou dětí, které vyrostly v předválečném Československu. Film podává svědectví o životě Jiřího a Hany Bradyových ve 30. a 40. letech 20. století, kteří byli deportováni do terezínského ghetta a přišli o rodiče. Hana zahynula ve 13 letech v Osvětimi, její bratr Jiří holokaust přežil, zemřel letos v lednu v Kanadě.
Hlavní program festivalu Mene Tekel potrvá od 25. února do 3. března. V pondělí 25. března se uskuteční v Nerudově ulici pietní akt při příležitosti 71. výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad dne 25. února 1948. Ve 13 hodin v klášteře u kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí bude vernisáž několika výstav pod společným názvem Cesty ke svobodě.
Výstava Rozkulačeno! s podtitulem Půlstoletí perzekuce selského stavu reflektuje období násilné kolektivizace v době komunistického režimu. Expozice připomíná těžké osudy vysídlených rodin a sedláků, kteří se stali oběťmi tehdejší propagandy. Zaměřuje se i na stav životního prostředí, hledání tradic, proměnu zemědělské krajiny i venkova. Další z expozic se věnuje pronásledování příslušníků hnutí Falun Gong (Falun Dafa) v Číně, připomíná problematiku porušování lidských práv v Číně. V 15 hodin bude v chrámu Panny Marie Sněžné celý festival zahájen.