Převážně nadšené recenze provázejí uvedení nejočekávanějšího filmu letošního roku, sci-fi Avatar do kin. Režiséra Jamese Camerona, který s hraným celovečerním filmem přišel po dlouhých dvanácti letech od premiéry veleúspěšného Titaniku, chválí zejména za řemeslnou stránku.
Kenneth Turan v Los Angeles Times připomíná, že Cameron byl vždy pionýrem nových technologií ve filmu a rozsah a kvalitu užití trojrozměrného obrazu v Avataru přirovnává k tomu, jak použil snímek Jazzový zpěvák poprvé v historii zvuk. Zároveň formuluje pozoruhodný paradox: nejmodernější technologie byla využita k výrobě filmu, jehož poselství je antitechnologické.
Kritička listu The New York Times Manohla Dargisová Camerona chválí i za to, s jakou vážností přistoupil ke sci-fi námětu, a utopickou hloubku jeho příběhu. „Jen málo filmů nás vrací do světa našeho prvního filmového zážitku, k tomu magickému momentu v dětství, kdy nám film připadal velkolepější než skutečný život," píše v závěru a chválí režiséra za to, že divákům vrací onen dětský úžas. „Kinematografii sice nezměnil, ale se svými modrými lidmi a růžovými květy prokázal, že film může být zázrakem."
FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Podobně renomovaný Roger Ebert v Chicago Sun-Times si při sledování Avatara vzpomněl na svůj zážitek z prvního zhlédnutí Hvězdných válek v roce 1977. Kvituje přitom, že „v Hollywoodu existuje alespoň jeden muž, který dokáže 300 milionů dolarů utratit moudře", a dodává, že to bude jeden z filmů, které bude nutné zhlédnout, abyste nebyli vyřazeni ze společenské konverzace.
Jízlivější jsou kritiky v Evropě, německý deník Die Zeit svou recenzi nazval LSD verze knihy Genesis, Christian Stocker v recenzi pro Der Spiegel (a mnozí další) upozornil na podobnost příběhu s prvním dílem Mayova Vinnetoua. Francouzský Le Monde píše, že dialogy jsou stereotypní a scénář celkově spíše slabý. V jedné z přísnějších amerických recenzí píše Michael Phillips pro Chicago Tribune, že prvních 90 minut „je ohromujících", dalších 72 už čím dál méně. Nevadí mu ani naivita příběhu, protože „90 minut úžasu je 90 minut úžasu".
Foto: Bontonfilm