Bezradní režiséři: Co se děje na FAMU?
16.11.2009 13:30 Původní zpráva
Značné rozladění vyvolalo nedělní udělení cen na festivalu FAMUfest. Porota na festivalu neudělila vůbec některé ceny, hned několik jich zase získaly filmy, které jsou na pomezí dokumentu a hraného filmu. Katedra hrané režie téměř ostrouhala. Co se na největší české filmové škole děje?
ČTĚTE TAKÉ: Začal FAMUfest: Zrodí nového vítěze z Cannes?
Problémy filmům z režijní katedry přiznává i její profesor, žijící klasik českého filmu Jan Němec v katalogu festivalu. „Žijeme v dynamické době, lidé hynou, umírají, trápí se, dějí se katastrofy, a to i v lidském nitru, dějí se věci u nás i ve světě. A všechny ty věci jdou na dřeň, na krev a mně většina těch školních prací připadá velmi povrchní," říká režisér filmů Démanty noci či O slavnosti a hostech.
"Jsou to spíše postpubertální cvičení studentů zahleděných do sebe, do jakýchsi záležitostí, ani ne problémů, které jsou z velké části nicotné. Neříkám, že by hned museli řešit závažná celosvětová témata, ale témata, která se zabírají něčím širším a ne tím malým studentským," uzavírá Němec, který jako příklad filmu překračujícího školní obzory uvádí film Bába Zuzany Špidlové. Ten na FAMUfestu vyhrál loni ceny za nejlepší film a nejlepší režii a letos zvítězil i v Cannes.
I při letmém sledování filmů, které se v Arše promítaly od čtvrtka do neděle, byly tyto problémy patrné. Řada filmů z katedry režie včetně těch z nejvyšších ročníků měla příliš televizní zpracování (i u ne-televizních cvičení), či naopak za nabubřelou formou skrývala banalitu a prázdno.
Asi nejvíce odstrašujícím filmem pro mnohé byl například snímek Mezi dobře a lépe, obsahově zcela hluchý film o vyhořelém manažerovi, jeho odcizené ženě a posléze i mrtvém synovi.
Letos z katedry režie u poroty uspěl jediný snímek, film (maďarského) studenta prvního ročníku Gyorgyho Kristófa Hranice, minimalistický a obrazově vytříbený černobílý snímek o ženě ve svízelné životní situaci, který si odnesl cenu pro nejlepší film 1. ročníku.
Porota, v níž zasedli režiséři Radim Špaček a Tomáš Mašín, producent Vratislav Šlajer, kameraman Alexander Šurkala a publicista Jaroslav Sedláček, dala při hodnocení po zásluze přednost snímkům z dokumentární katedry.
Hned tři ceny včetně ceny pro nejlepší film festivalu získal snímek Rozálie Kohoutové Roma Boys - Příběh lásky, hravý, i když ve svém vyznění mrazivý doku-milostný příběh dvou romských homosexuálů. Kohoutová bodovala na FAMUfestu už loni s vtipným portrétem šachového génia Velmistr.
Dvě další ceny včetně ceny za nejlepší režii, dříve přisuzované především filmům z režijní a nikoliv dokumentární katedry, připadly snímku Alda Viery Čákanyové, filmu, v němž režisérka zkombinovala hereckou akci s autentickými deníkovými zápisky ženy postižené Alzheimerovou chorobou.
Film koncipovaný jako průvodce této ženy vlastním životem, na nějž se vzpomínky vytrácejí z mozku „rozežraného Aldou", je citlivým a zároveň velmi hlubokým pohledem do vnitřního světa hrdinky i její choroby.
Roma Boys a Aldu spojuje, že jde o bakalářské filmy na pomezí hraného a dokumentárního filmu, které nemají mezi mladšími studenty FAMU tak oblíbené povrchně vachkovské okouzlení, ale vlastní, velmi vytříbenou poetiku a silné, přesahové téma.
Stírání hranic mezi dokumentárním a hraným filmem je v posledních letech čím dál silnějším kinematografickým trendem a nabízí se otázka, zda by na toto škola neměla zareagovat a obě katedry spojit. Na festivalu se představilo hned několik dalších pozoruhodných dokumentárních filmů - např. Kruh - portrét demonstrace Terezy Reichové či 59/184/84 Lukáše Kokeše.
Patrná je i přetrvávající nekomunikace mezi katedrami režijní a scenáristickou, výsledkem je to, že si režiséři často své filmy píší sami, což jim očividně příliš neprospívá.
Vůbec tak na FAMUfestu nebyly uděleny ceny pro nejlepší experimentální dílo či nejlepší realizovaný scénář. Cena za nejlepší nerealizovaný scénář připadla Tomáši Holečkovi za Beze stopy, vyzdvižen byl i scénář Jakuba Felcmana.
Nejlepší animovaný film Kmenový jazyk natočil Lukáš Glaser, nejlepší fotografický soubor vytvořila Kateřina Držková. Nejlepším snímkem FAMU International je film barmského studenta Thaddiho Awake.
Foto: FAMUfest.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.