Čím na Netflixu zabít nudu a jaké premiéry si můžete pustit doma?

Kultura
13. 3. 2020 18:35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Šířící se koronavirus má pochopitelně neblahý vliv i na zábavu. Kina jsou zavřena, a tak nejlepší stávající možností, jak si užít kvalitní filmový a seriálový obsah, je prostřednictvím streamovacích služeb video on demand (video na vyžádání). Jaké zajímavé tituly můžeme doporučit? A jak na aktuální situaci reagují ostatní?

Ačkoli je i Netflix koronavirem negativně zasažen, neboť je zastavena produkce jeho chystaných projektů, přece jen těží z výhody, že jeho obsah je dostupný on-line, což je v posledních dnech pro lidi zabíjející doma nudu jasná volba. A že se toho zajímavého obsahu v jeho videotéce najde...

Z pohledu seriálů si mohou uživatelé vedle obvyklých stálic jako například Stranger Things nebo Přátelé pustit i několik zajímavých novinek, jež služba před nedávnem vydala. Ideální čas nastal pro ty, kdo doposud ještě neviděl Zaklínače, fantasy ze slovanského světa, o kterém se na internetu od prosincové premiéry hojně diskutuje.

Z čerstvých novinek pak stojí za zmínku fantasy horor s dětskými hrdiny Zámek a klíč, kde se v jistých ohledech představivosti příliš meze nekladou. Fanoušci Draculy a upírů by pak neměli přehlédnout již třetí sérii animovaného, avšak vizuálně vskutku násilného seriálu Castlevania.

"Kreslené" filmy nejen pro děti, ale i pro dospělé pak nabízí třeba sbírka z japonského studia Ghibli, jehož práva Netflix nedávno zakoupil. Studio proslulo kriticky silně hodnocenými anime snímky Hajaa Mijazakiho (Princezna Mononoke, Cesta do fantazie, Můj soused Totoro či Laputa: Zámek v oblacích), pojednávajícími povětšinou o vztahu člověka s přírodou, přičemž předkládá neuvěřitelně imaginativní svět s unikátními postavami, které se chovají různě, avšak málokdy černobíle. Duch orientální umělecké tvorby je zkrátka v kontrastu se západními pixarovkami nebo disneyovkami značně cítit.

Jsou libo dokumenty?

Netflix je ale znám i svou bohatou knihovnou dokumentů. Například série Explained (Máme jasno) se v každé dvacetiminutové epizodě zabývá jiným fenoménem v naší společnosti. Pokud se tedy chcete dozvědět něco více o tom, proč ženy vydělávají méně peněz než muži nebo co to znamená politická hyperkorektnost, či vás zajímá svět miliardářů, fungování kryptoměny, zvířecí inteligence nebo vás fascinuje víra v mimozemšťany, rozhodně byste neměli tuto sérii vynechat.

Na poli filmových dokumentů si pak můžete pustit Americkou fabriku z produkční společnosti manželů Obamových. Film zachycuje rozdíl mezi západním a východním světem, kapitalismem a komunismem a ukazuje, proč se Čína stává průmyslovou velmocí. Film vyhrál Oscara v kategorii nejlepší dokument.

U Oscarů zůstaneme. Netflix nabízí totiž hned tři filmy od režiséra Pon Džun-ha, který natočil tolik oslavovaný a vítězný snímek Parazit. Na platformě si můžete od něj pustit Ledovou archu s představitelem Kapitána Ameriky Chrisem Evansem v hlavní roli, Okju, kritizující masný průmysl, nebo netradiční sci-fi Mutant, které v sobě míchá řadu žánrů podobně jako Parazit.

Bohatý obsah kvalitní zábavy nabízí pochopitelně i největší konkurent Netflixu - HBO GO, kde je momentálně hitem desetidílná série vycházející z knihy Stephena Kinga Outsider. Příští týden pak stanice vydá očekávanou třetí sérii filozofického sci-fi Westworld. Z filmové nabídky je rovněž z čeho vybírat. Najdete tam řadu loňských a předloňských hitů jako například Zrodila se hvězda, Zelená kniha, Bohemian Rhapsody, Avengers: Endgame, Lví král, Aladin nebo Rocketman.

On-line premiéry a edukace

Na nouzový stav v Česku reagují distributoři, kteří se mohou částečně vyrovnat se zastavením provozu kin prostřednictvím svých on-line platforem. Od čtvrtka jsou na portálu DAFilms.cz k dispozici dva dokumenty (Země medu a Pro Samu), které měly předpremiéru na festivalu Jeden svět a premiéry v kinech se jen tak rychle nedočkají. A on-line premiéru má také francouzská historická romance Portrét dívky v plamenech, kterou lze zase vidět na portálu Aerovod.

Česká televize se pak postará o edukativní stránku věci a nabídne alternativu ke klasickému samostudiu. Od pondělí spouští unikátní projekt UčíTelka. "Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. V úterý a ve čtvrtek pak pomůže v pořadu Škola doma s přípravou na přijímací zkoušky," informovala ČT na svém twitteru. Vedle toho vznikne také specializovaný web s více než třemi tisíci vzdělávacími videí. Web bude rozdělen podle stupňů vzdělávání, předmětových oblastí i jednotlivých látek.

Autor: Adam KahánekFoto: , pixabay.com/afra32

Další čtení

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ