Dostane už za rok Oscara i český dokument?
25.10.2009 10:00 Původní zpráva
Po loňských ohlasech, které vyvolalo ocenění filmu René Heleny Třeštíkové jako vůbec nejlepšího evropského dokumentu na Evropských filmových cenách či ohlas Občana Havla, se začíná mluvit o tom, jak by české dokumenty, které se už za pár dní představí na dalším ročníku Mezinárdoního festivalu dokumentů v Jihlavě, mohly proniknout i do oscarového klání.
Zatímco v oblasti hraných filmů mohou česky mluvené snímky usilovat jen o účast v kategorii Nejlepší cizojazyčný film - letos sem ČFTA vyslala Najbrtova Protektora - v oblasti dokumentárních filmů se utkávají filmy z celého světa. Jedinou podmínkou jejich účasti je to, že musí jít o filmy uvedené v americké distribuci.
ČTĚTE TAKÉ: MFDF Jihlava přiveze Michaela Moorea i Maradonu
Tuto těžko splnitelnou podmínku řada evropských filmů naplňuje účastí na tzv. DocuWeeks, přehlídce dokumentárních filmů, která každý rok probíhá v Los Angeles a New Yorku. Ta během uplynulých 12 let uvedla více než 133 krátkých a celovečerních dokumentů, z nichž vzešlo 16 oscarových nominací a sedm vítězů.
Český Institut dokumentárního filmu už ohlásil záměr na DocuWeeks vysílat i české filmy, poprvé už příští rok. „Do DocuWeeks se dokumentaristé a jejich producenti musí hlásit po své ose," vysvětluje Hana Rezková z českého Institutu dokumentárního filmu.
U dokumentů podle ní nefunguje stejný systém, jako u hraných filmů, které do předvýběru Oskarů nominuje Česká filmová a televizní akademie. „Mezi dokumentaristy jsme už přehlídku začali propagovat a až se v dubnu bude blížit uzávěrka přihlášek, všem českým dokumentaristům a producentům to několikrát připomeneme," dodává Rezková.
České dokumenty tak už příští rok mohou jít například ve stopách úspěchu polsko-německého dokumentu Králík po berlínsku. Ten byl dosud vůbec prvním východoevropským dokumentem, který se na přehlídku DocuWeeks přihlásil - a rovnou i slavil úspěch.
Králík po berlínsku byl vyvíjen i v rámci českého workshopu Ex Oriente film, v srpnu byl uveden na DocuWeeks a nyní přišla zpráva, že jej americká akademie vybrala do užší nominace osmi snímků na Oscara pro nejlepší krátký dokument.
Padesátiminutový snímek režiséra Barteka Konopky Králík po berlínsku je vtipnou alegorií o životě za někdejší železnou oponou, o kterém vypráví prostřednictvím příběhu stovek divokých králíků, kteří během let rozdělení Německa žili na hranici mezi východním a západním Berlínem.
Běh dějin i pád berlínské zdi pozoruje z tohoto netypického úhlu pohledu, z území nikoho střeženého dvěma nepřátelskými armádami, ze světa ohraničeného zdmi a ostnatými dráty. Zdánlivě spokojený život králíků v ohraničeném biotopu připomíná život v někdejším socialistickém bloku včetně všech jeho peripetií - králíci tu žijí spokojeně a bez zásahů okolí i jsou terorizováni a zabíjeni. Po pádu zdi získají králíci svobodu, ale i chaos života v moderním městě plném aut a jiných nástrah.
Film Králík po berlínsku uvede i letošní jihlavský filmový festival, nabízen bude také prostřednictvím filmového trhu East Silver.
Foto: IDF.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.