Olomoucká přehlídka filmů Art Brut letos nabídne sedm dokumentárních filmů se zaměřením na italské outsidery. Festival navštíví filmový režisér Arthur Borgnis z Paříže, do Olomouce přijel představit svůj snímek mapující historii art brut, tedy syrového umění. Jádro přehlídky však budou letos tvořit snímky zaměřené na známé ale i nedávno objevené tvůrce art brut v Itálii. Festival se uskuteční ve čtvrtek v Arcidiecézním muzeu. Návštěvníky čeká pětihodinový filmový maraton, řekl pořadatel Pavel Konečný.
"Art Brut je již sedmým pokračováním, začali jsme v roce 2011. Prezentujeme na festivalu filmy a videa, které vznikají v této oblasti. Dramaturgie má od počátku jistý řád. Nejprve jsme se snažili věnovat se definování toho, co art brut je a co znamená, a postupně mapujeme středoevropské oblasti. Jde o (jeho) projevy u nás, ale i v okolí, jako je Polsko či Rakousko. Nyní se budeme věnovat italským outsiderům," uvedl Konečný.
Na přehlídku každoročně přijíždějí také tvůrci. Letos do Olomouce dorazil filmový režisér Arthur Borgnis z Paříže, který na přehlídce představí svůj dokumentární snímek věnovaný historii art brut. "Film nese název Věčnost nemá dveře úniku a trvá 80 minut," podotkl Konečný. Borgnis do Olomouce přijel kvůli natáčení nového snímku, zajímá jej také rozsáhlá sbírka v oblasti art brut Muzea umění v Olomouci.
Přehlídka se letos zaměří na filmy přibližující klasiky tvorby art brut v Itálii, u jejichž prosazení na mezinárodní scéně neprofesionální výtvarné tvorby stáli od 60. let 20. století například spisovatelé Alberto Moravia, Dino Buzzati nebo scénárista Cesare Zavattini. "Jde o neobyčejně zajímavé snímky a neobyčejně působivé. Přinášejí pohledy na art brut z různých pohledů," doplnil organizátor přehlídky.
Festival pořádaný poprvé v roce 2012 je zasvěcen olomoucké rodačce a světově známé tvůrkyni art brut Anně Zemánkové. V předchozích ročnících se přehlídka zaměřila na kořeny tohoto umění v bývalém Československu v 60. a 70. letech minulého století či na francouzského filmaře Philippa Lespinasseho. Loni se festival soustředil na francouzské muzeum La Fabuloserie a osobnost jeho zakladatele, sběratele Alaina Bourbonnaise.
Francouzský termín art brut označuje umění v původním, syrovém stavu. V přeneseném významu jde o umění neprofesionální, neakademické. Muzeum umění v Olomouci, které je spolupořadatelem přehlídky, se problematice art brut věnuje dlouhodobě. V minulosti uspořádalo samostatné výstavy Anně Zemánkové, Cecílii Markové, Natálii Maslikové-Schmidtové a v roce 2008 i soubornou výstavu Art brut v českých zemích.