<span>Filmové novinky</span>: Jedni hladoví, jiní loví miliardáře

Kultura
1. 10. 2009 10:34
Film Ulovit miliardáře čerpá z knihy Martina Nezvala.
Film Ulovit miliardáře čerpá z knihy Martina Nezvala.

Film Ulovit miliardáře čerpá z knihy Martina Nezvala.Jedna sekretářka, která se rozhodne systematicky vařit podle slavné kuchařky, a naproti tomu severoirské vězení, kde trestanci protestují hladovkou. Prvoplánová česká komedie o „horních deseti tisících" a drama o íránských uprchlících, kteří uvíznou v laciném tureckém hotelu. Tento týden mají premiéru filmy věru velmi protikladné.

Ulovit miliardáře

Spisovatel Martin Nezval už od počátku devadesátých let umísťuje děje svých knih do prostředí podnikatelů, politiků a polosvěta, který se kolem nich točí. Sám do něj ostatně taky nakukoval (a snad ještě nakukuje) jako jeden z prvních českých lobbistů, který pracoval hlavně pro Sazku. Kritika sice jeho knihy nikterak nemilovala a v poslední době už je spíše ignoruje, jedné si však všiml Tomáš Vorel a začal z toho dělat prvoplánovou lidovou komedii, na jaké jsme u něj dosud nebyli příliš zvyklí. Hlavního hrdinu, miliardáře, kterého se snaží zdiskreditovat média a postupně se od něj odklánějí partneři, přátelé i milenka, hraje Tomáš Matonoha, v dalších rolích vedle Vorlových opor ze Sklepa objevíme i poněkud obskurní figurky, které známe hlavně ze stránek společenských magazínů.

Ulovit miliardáře. ČR 2009. Režie Tomáš Vorel, scénář Martin Nezval a Tomáš Vorel, kamera Marek Jícha. Hrají Tomáš Matonoha, Ester Janečková, Jiří Mádl, Milan Šteindler, David Vávra a další. Délka 90 minut.

TRAILER:

Hlad

Steve McQueen nemusí být nutně jen jméno dávno mrtvého herce, úplně stejně se jmenuje také nadějný britský režisér, který svůj debut situoval do severoirské věznice Maze v roce 1981, v době tuhých bojů mezi britskou armádou a teroristy z IRA, kteří tvoří převážnou většinu zdejších vězňů. Vychází přitom ze skutečných tehdejších událostí: skupina vězňů vedená Bobby Sandsem zkouší proti brutalitě dozorců protestovat nejprve odmítáním osobní hygieny a následně nevídaně dlouhou, sedmitýdenní hladovkou. Velmi depresivní, na pohled záměrně odpudivý film s pomalým tempem, ale také smyslem pro detail a atmosféru a skvělým Michaelam Fassbenderem v hlavní roli. Ověnčeno cenou BAFTA pro nejlepšího debutanta, Zlatou kamerou z Cannes, Evropskou filmovou cenou v kategorii debut a mnoha dalšími menšími výročními a festivalovými trofejemi.

Hlad. Velká Británie/Irsko 2008. Režie Steve McQueen, scénář Steve McQueen a Enda Walsh, kamera Sean  Bobbitt. Hrají Michael Fassbender, Stuart Graham, Liam Cunningham, Ben Peel a další. Délka 96 minut.

TRAILER:

Julie a Julia

U nás Julii Childovou nikdo nezná, ale v Americe patří její kuchařka z roku 1961 ke klasice. O čtyřicet let později se k ní upne třicetiletá sekretářka Julie Powellová a protože zrovna není spokojená s tím, jak se dosud vyvíjel její život, začne si jej zpestřovat systematickým vařením podle této knihy. A píše o tom nejprve blogy a později také knihu. Právě ta inspirovala renomovanou scenáristku a režisérku těch snesitelnějších romantických komedií (Když Harry potkal Sally, Samotář v Seattlu či Láska přes internet) Noru Ephronovou, která k tomu ještě přidala Childové autobiografii Můj život ve Francii a dohromady z toho upekla prolínající se příběh dvou žen, které každá po svém dosáhly svého. Publikum bude asi také hlavně dámské a spíše středního a staršího věku, ostatně Meryl Streepová (jako Julia Childová) je pro tyto dámy zárukou, že neodejdou zklamány; v USA to mělo docela velký úspěch.

Julie a Julia. USA 2009. Scénář a režie Nora Ephronová, kamera Stephen Goldblatt. Hrají Meryl Streepová, Amy Adamsová, Stanley Tucci, Chris Messina a další. Délka 123 minut.

TRAILER:

Na chvíli svobodní

Zavřít různorodé emigranty z jedné velké země do pochybného hotelu v zemi jiné, nejlépe nikoli té cílové, je docela vděčný model,který jako poprvé použil již Vladimír Nabokov v novele Mášeňka. Tehdy šlo o Rusy, dnes však prchají lidí z jiných diktatur, zejména z těch asijských. Prchal i Íránec (nebo Peršan?) Arash T. Riahi, povedlo se mu to, usadil se v Rakousku a nyní natočil film, který se jistě inspiroval jeho vlastními zážitky. V hotelu v turecké Ankaře se scházejí íránští emigranti, kteří nemají víza a marně na ně čekají, Každý je trochu jiný: manželé s děckem, mladíci, kteří slíbili dopravit rodičům děti do Vídně a dva starší muži s nejasnou minulostí a mnoha vzájemnými rozpory. Jak to tak bývá, uprchlíci jsou snadnou kořistí pro různé vykuky a podvodníky a čím déle v Ankaře zůstávají, tím je jejich situace horší a vyhrocenější. Film dostal několik cen na festivalech v německy mluvících zemích a promítal se letos i v Karlových Varech.

Na chvíli svobodní. Rakousko/Turecko 2008. Scénář a režie Arash T. Riahi, kamera Michael Riebl. Hrají Navíd Akhavan, Pourya Mahyari, Elika Bozorgi, Sina Saba a další. Délka 110 minut.

TRAILER:

 

Další čtení

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ