Uherské Hradiště ode dneška ovládne jeden z největších filmových svátků v České republice - 35. ročník Letní filmové školy. Oficiální zahájení se po dnešním prologu uskuteční v sobotu 25. července v kině Hvězda.
Kromě klasických projekčních míst se letos snímky budou nově promítat i na zimním stadionu, v Redutě a kreslírně střední uměleckoprůmyslové školy. Z loňských 1850 se tak kapacita míst kinosálů zvýší na 2750.
I přesto, že oficiální zahájení festivalu se uskuteční v sobotu večer, již dnes čeká na návštěvníky předpremiéra filmu Klíček režiséra Jána Nováka. Snímek se před dvěma lety natáčel v nechvalně proslulé uherskohradišťské věznici, tedy v místech, kde na přelomu 40. a 50. let minulého století vyšetřovatel StB Alois Grebeníček podle svědeckých výpovědí mučil politické vězně. Thriller s prvky hororu bude do kin uveden 13. srpna.
Umělecký šéf LFŠ Pavel Bednařík byl v pátek 24. července hostem chatu on-line deníku TÝDEN.CZ. Jeho odpovědi můžete číst ZDE.
Hlavními tématy letošního ročníku jsou rakouská a belgická kinematografie. Ve spolupráci s rakouským Filmmuseem, Filmarchivem ve Vídni a festivalem Diagonale nabídne LFŠ pásmo sestavené z rakouských filmů od němé éry až po současnou filmovou produkci. Dojde i na podkapitolu Rakousko-uherský erotický film - zájemci uvidí výběr z unikátní kolekce přes sto let starých němých erotických filmů Johanna Schwarzera.
Přehlídka belgické kinematografie představí surrealistické tvůrce, a to například Henriho Storcka, Charlese Dekeukeleirea či Thierryho Zénoa. Posledně jmenovaný režisér, který bude jedním z mnoha hostů letošní filmové školy, se podle organizátorů přehlídky podepsal pod jeden z nejbizarnějších a nejskandalizovanějších filmů všech dob: jeho jediný hraný snímek, Svatební váza z roku 1974, je "uhrančivou poctou surrealistické poezii odpudivosti a metodě psychického automatismu".
Přepisování minulosti
Atraktivní slibuje být i sekce Přepisování minulosti - Filmy na hraně (roku 1989). Cyklus věnovaný interpretaci dějin a dobových děl české a československé kinematografie se tentokrát zaměří na filmy, které před 20 lety podlehly společenským změnám a nebyly uvedeny do české distribuce nebo se v ní objevily jen okrajově.
Oživovat tradici hudebních doprovodů k filmovým představením si klade za cíl sekce Film a živá hudba. Čeští i zahraniční hudebníci letos doprovodí například snímky Metropolis (MIDI LIDI) Nanuk, člověk primitivní (Jiří Stivín), Orlakovy ruce (Floex + Líba), Slepí manželé (Georgij Bagdasarov), Café Elektric, Sodoma a Gomora (Gerhard Gruber) či Muž s kinoaparátem (Magnetik).
Vznikne komiks obřích rozměrů
Jednou z hlavních sekcí je Zmrzlý obraz - film a komiks. Duchovní otec nezapomenutelného Čtyřlístku Jaroslav Němeček se v pátek setká se svými fanoušky. Fenomenální postavičky, které dodnes fascinují, letos slaví čtyřicetiny.
Skutečný zmrzlý obraz, komiksový příběh o rozměrech 60 x 8 metrů, vznikne v areálu bývalých socialistických kasáren, na zdi, jež dříve sloužila tankistům k trénování střeleb. Příběh zde ztvární významný autor české streetartové scény Jakub Matuška aka Masker.
Ukázky z tvorby letošních hostů umístili pořadatelé i na server YouTube:
Letošní ročník se zapíše do historie "filmovky" jako ročník, na kterém se poprvé promítalo z nových digitálních formátů. Tomuto novému fenoménu je věnován čtvrtek 30. července, kdy v kině Hvězda bude promítnut film U2 3D z digitální kopie. Akci bude předcházet prezentace digitálních a 3D technologií.
Jedním z nejvýznamnějších bodů doprovodného programu bude nedělní vystoupení americké písničkářky Suzanne Vegy. Koncert se uskuteční na Studentském náměstí. Rodiče s dětmi do 15 let a první tisícovka návštěvníků do 19 let mají vstup zdarma.
Vorlíček dostane cenu za bláznivé komedie
Jako každý rok předají i letos zástupci AČFK výroční ceny. Za výrazný podíl na formování československé a později slovenské kinematografie ji převezme Ondrej Šulaj. Mezinárodně nejuznávanější postava belgické animace, Raoul Servais, získá ocenění za rozvoj animačních postupů.
Režisér Václav Vorlíček převezme cenu za inovaci v žánrovém profilu české bláznivé komedie a pohádky, předsedkyně revizní komise AČFK Jaromíra Pilařová za osobní přínos českému klubovému hnutí. Belgický režisér Jaco van Dormael cenu získá za dlouholetý humanistický přístup k tématům a postavám svých filmů, zejména za portrétování lidí s mentálním či fyzickým handicapem.
LFŠ není festivalem v pravém slova smyslu. Prvotní myšlenkou bylo umožnit setkání organizátorů a lektorů filmových klubů a prohloubení jejich odborného vzdělání. Akce se postupně otevírala veřejnosti. A tak kromě řady výjimečných filmů ji doprovází i celá plejáda tvůrčích dílem, besed zaměřených na film, které jsou volně přístupné. V posledních letech se na ni akredituje okolo pěti tisíc návštěvníků.
Foto: Lucie Pařízková, archiv Týdne