Francie sehrála významnou roli při vyhlášení samostatnosti Československa v roce 1918. Na tento rok i na další osudové historické osmičky se zaměří pařížský Festival českých a slovenských filmů Czech-In, který se koná ve dnech 18. až 23. května v artovém kině Christine 21.
Festival zahájí projekce historického filmu Julia Ševčíka Masaryk, který ztvárňuje život Jana Masaryka, diplomata, ministra zahraničích věcí a syna prvního československého prezidenta. Tomáše Garrigue Masaryka samotného pak diváci budou moci vidět na archivních snímcích připravených Národním filmovým archivem, které se budou promítat v rámci Ciné koncertu za doprovodu živé hudby českých umělců Ireny a Jindřicha Havlových, držitelů Českého lva za hudbu k filmu Křižáček.
Francouzští diváci budou mít jedinečnou příležitost seznámit se také s vzácnými dokumenty o osobnostech a událostech, které přispěly ke vzniku Československé republiky v roce 1918. Část z nich připomíná působení československých legií ve Francii během první světové války.
Pařížské publikum dále uvidí jedinečný snímek z tvorby první dámy československé nové vlny - Věry Chytilové, TGM Osvoboditel. Další výraznou událostí festivalu je zakončující projekce světoznámého dokumentu Jana Němce o potlačení pražského jara, Oratorium pro Prahu, který byl natočen během invaze Československa v srpnu 1968. Naváže na něj debata v Českém centru Paříž s pozvanými hosty, jejímž tématem bude filmová tvorba a stoleté dědictví nezávislosti Československa.
Dramaturgie nezapomíná ani na novou generaci režisérů. Letos do Paříže přiveze vítěze filmového festivalu v Karlových Varech Václava Kadrnku a jeho film Křižáček. Ze slovenské produkce promítne thriller Petra Bebjaka Čiara a představí i filmy talentovaných slovenských režisérek: Špínu od Terezy Nvotové a Piatu loď Ivety Grófové, rovněž vysoce oceňované tituly, které přijede představit Kristina Aschenbrennerová ze Slovenského filmového institutu a producent Jiří Konečný.
Festival Czech-In je součástí oficiálních oslav českého a slovenského století. Je realizován za významného sponzorského přispění společností Safran a Česká Zbrojovka a. s. s podporou Ministerstva kultury České republiky, Ministerstva zahraničních věcí České a Slovenské Republiky, Czech Turismus, UPP Praha a dalších. Czech-In se koná pod záštitou velvyslance České republiky ve Francii Petra Druláka a velvyslance Slovenské republiky ve Francii Igora Slobodníka.