Premiéra nové české loutkové pohádky Malý Pán, projekce v unikátních zrekonstruovaných Loosových interiérech, soutěže o Zlaté ledňáčky, první uvedení zdigitalizované klasiky Jiřího Trnky Staré pověsti české, televizní předpremiéry, česko-japonská sekce s animovanými snímky Kihačiró Kawamota, Fenomén underground i široká nabídka nových českých dokumentů. To je pouze malý výčet z programu 28. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň, který letos proběhne od 26. dubna do 2. května v Měšťanské besedě jako součást projektu Evropské hlavní město kultury.
Finále Plzeň poprvé veřejnosti představí loutkovou pohádku Malý Pán, která přijde do kin 14. května. Snímek režiséra Radka Berana vychází z úspěšné dětské knihy Velká cesta Malého pána a využívá klasické loutkové podání, které je zasazeno do reálného prostředí lesa. "Knížka Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha mne hned zaujala. Fascinuje mě kombinace prostých principů se složitými technologiemi. Nejen domečky z mechu, postavy z borové kůry, ale i svítící objekty a téměř mimozemské bytosti. To je svět tichého, tajemného, ale přátelského lesa," říká Radek Beran. Stejně tak se kniha líbila i producentovi Jakubovi Červenkovi, který od začátku viděl snímek jako loutkový. "Chceme filmem připomenout dětem i dospělým kouzelný svět loutek. Představit jedinečnou československou školu, a to nejen doma, ale i v zahraničí, kde je naše loutka známa svojí kvalitou a nápaditostí." doplňuje Jakub Červenka.
Ve znamení loutek se ponese rovněž zahájení festivalu: na úvod bude poprvé promítnuta plně restaurovaná verze Starých pověstí českých Jiřího Trnky z roku 1952, jejíž digitalizaci významně finančně podpořila právě společnost Plzeň 2015. "Uvedení je součástí našeho vlajkového projektu Jiří Trnka a svět animace, který představuje umění loutkářství od počátku až po nejmodernější formy. Zrestaurovaný snímek skvěle doplňuje výstavy Ateliér Jiřího Trnky a Trnkova Zahrada 2. Jsme rádi, že i díky dalším akcím v rámci Finále jako projekce v Loosových interiérech dojde k propojení s nabídkou Evropského hlavního města kultury," doplňuje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.
Po Malém Pánovi k dalším festivalovým předpremiérám patří projekce českého televizního filmu Uspávačka režiséra Martina Dolenského o životě známé české vražedkyně Jaroslavy Fabiánové.
Finále Plzeň je festivalem soutěžním, kde ocenění Zlatého ledňáčka udělují mezinárodní poroty v několika kategoriích. Letos podruhé jsou zahrnuty i slovenské snímky. Soutěže nových českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných filmů se letos zúčastní 12 snímků, posoudí je porota ve složení režisér, scénárista a producent David Ondříček, polská režisérka Dorota Kedzierzawska, ředitel ukrajinského festivalu Molodist a člen Evropské filmové akademie Andriy Khalpakhchi, makedonská herečka Verica Nedeska a slovenský distributor Michal Drobný.
Do soutěže dokumentárních filmů je nominováno 17 snímků, v kategorii televizní tvorby se letos do soutěže dostalo 16 děl (9 snímků v sekci cyklická, seriálová, tvorba a 7 v sekci necyklická, filmová, tvorba).
Tradičně se festival zaměří na pocty filmovým osobnostem - letos režisérovi Jiřímu Svobodovi k 70. narozeninám (snímky Schůzka se stíny, Papilio, Jen o rodinných záležitostech a Udělení milosti se zamítá), o němž v rámci festivalu vzniká i kniha, a dvou osobností "československého filmového zázraku" v 60. letech 20. století Pavlu Juráčkovi (na Finále k vidění Klíč k určování trpaslíků anebo Poslední cesta Lemuela Gullivera r. Martina Šulíka, Zlatá šedesátá II - Pavel Juráček r. Tomáše Kleina) a Štefanovi Uherovi (Slnko v sieti). Tématicky na pocty naváží projekce sedmé a osmé kapitoly dokumentárního seriálu Československý filmový zázrak Perličky na dně a My a svět.
V rámci sekce Fenomén Underground diváci uvidí tři díly z nové stejnojmenné série - Bránil se jen kytarou o písničkáři a faráři Svatoplukovi Karáskovi, Ve stínu železné opony o akcích v pohraničí s Německem a No Future o punku 80. let.