Lidská práva
Jeden svět se ptá, co pro člověka znamená práce
29.01.2014 11:25
Nejrůznější aspekty práce - takové bude hlavní téma 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, jehož pořadatelem je společnost Člověk v tísni. Přehlídka snímků se uskuteční od 3. do 12. března v Praze a poté v dalších 33 městech České republiky.
Jeden svět si klade za cíl upozornit na skutečnost, že po několika letech ekonomické krize se zaměstnání jako zdroj obživy stává každodenním tématem stále většího počtu lidí. Práce lidi spojuje, protože ji řeší všichni - ti, kdo ji hledají, ti, kdo se bojí, že o ni přijdou, i ti, kdo v ní musí trávit příliš času a přicházejí o svůj soukromý život. "Práce je pro všechny velké téma. Do budoucna se společnost bude navíc čím dál více potýkat s tím, že práce ze světa postupně mizí. Pracovních míst a zaměstnání ubývá," říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková.
Tématu 16. ročníku Jednoho světa pak byl přizpůsoben i vizuál festivalu. Zatímco loňský festivalový vizuál zobrazoval pštrosa pasoucího se mezi slepicemi a doplňovalo ho motto Bojíte se snášet?, ten letošní zobrazuje skutečné lidi, kteří popisují svůj vztah k práci způsobem, jako by hovořili o blízké osobě. Mladá žena s titulkem "Snad spolu zůstanem" se bojí ztráty práce. Muž s nápisem "Střídám je" poukazuje na nutnost mít tři zaměstnání, aby mohl uživit rodinu. Mladík původem z Indonésie říká "Hledám ji", zatímco vietnamská podnikatelka ji našla a "vděčí jí za hodně".
Stěžejním bodem hlavní programové kategorie bude téma práce v celé jeho šíři. Diváci a divačky budou moci nahlédnout do oblastí, kde změny globálního trhu výrazně ovlivňují způsob života místních. Snímky zobrazí i tlaky, jimž čelí zaměstnanci jak v asijských, tak i v evropských továrnách. Dokumentární filmy se tematicky dotknou také problematiky přepracování a syndromu vyhoření, nezaměstnanosti a vzniku nových chudých vrstev společnosti. Dokumenty se budou zabývat i migrací, dětské prací na globálním Jihu nebo zodpovědnou spotřebou.
Premiéru letos absolvuje nová programová sekce Rodiny v ohrožení zaměřená na ty, jimž v budování mezilidských vztahů brání objektivní překážky. Zahrne hned několik dokumentů o mladých lidech, kterým činí potíže začlenit se do zavedeného systému pracovní docházky a placení účtů. Kategorie Moc médií se zaměří na propojování virtuálního a reálného světa, Takzvaná civilizace zase ukáže proměny moderního životního stylu. Cesty ke svobodě přiblíží divákům a divačkám země s nedemokratickým režimem, kde působí společnost Člověk v tísni. V kategorii Panorama letos Jeden svět představí úspěšné filmy, z nichž některé pochází z největšího afrického lidskoprávního festivalu TriContinental v Jižní Africe. O ceny se snímky budou ucházet v Hlavní soutěži a v kategorii Máte právo vědět.
V rámci festivalu Jeden svět 2014 proběhnou také čtyři premiéry českých filmů: Pirátské sítě tvůrčího tandemu tvořeného Davidem Čálkem a Jakubem Zahradníčkem, Olga 80 Miroslava Janka, Linda Kallistová Jablonská představí Počátky a Zdeněk N. Bričkovský snímek Raduga (slavnost duhy). V distribuční premiéře se bude uveden snímek Pavla Štingla Eugéniové.
Jeden svět bude v Praze opět probíhat v sedmi kinech, nově přibude čerstvě otevřený Malý sál Lucerny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.