11. února vypukne v Berlíně jubilejní 60. ročník prestižního festivalu Berlinale. Objeví se tu i zatčený Roman Polanski, aby uvedl soutěžní premiéru svého nového snímku The Ghost Writer?
Svůj program festival zveřejňuje postupně a tak i z hlavní soutěže, k níž se tradičně upíná největší pozornost, je zatím známo jen sedm snímků - i ty už ale budí velkou pozornost. Ve světové premiéře bude v Berlíně uveden například nový film Romana Polanského The Ghost Writer.
Režisér, aktuálně držený v domácím vězení ve Švýcarsku kvůli dávnému obvinění ze sexuálního zločinu, ve filmu s Piercem Brosnanem a Ewanem McGregorem vychází z knihy Duch Richarda Harrise, vydané i v Česku. Politický thriller vypráví o nájemném spisovateli, který má zpracovat paměti bývalého britského premiéra, v nich ale objeví zásadní tajemství, což ohrozí i jeho život.
Vedle Polanského - který pravděpodobně na berlínskou premiéru svého filmu nepřijede - v Berlíně nový film představí i americký klasik Martin Scorsese. V jeho Prokletém ostrovu Leonardo di Caprio a Mark Ruffalo v rolích dvou policistů vyšetřují útěk vražedkyně, když se na ostrovní vězení snese drtivý hurikán.
Další film On the Path v Berlíně představí jedna z nedávných vítězek festivalu, Bosenka Jasmina Zbanic, která tu v roce 2006 bodovala se svojí Grbavicou. Vedle ní tu má zastoupení i Turecko, Rakousko, Indie či Německo. O vítězi sekce, v níž se utká až 26 snímků, rozhodne porota, kterou povede ceněný režisér Werner Herzog.
Pro český film je dobrou zprávou, že i letos tu bude k vidění minimálně jeden domácí film, Hřebejkovo drama Kawasakiho růže. Stejně jako loni, kdy tu byl v sekci Generation k vidění film Kdopak by se vlka bál Marii Procházkové, jde ale opět o uvedení ve vedlejší sekci (Panorama).
ČTĚTE TAKÉ: Hřebejkova Kawasakiho růže jede na Berlinale
Do hlavní soutěžní sekce už český film nepronikl řadu let - s výjimkou Menzelova Anglického krále, který v hlavní soutěži bojoval před třemi lety. Za dvacet let porevoluční kinematografie bylo v Berlíně k vidění 40 českých filmů - to číslo ale klame, protože dobrá polovina z nich byly staré československé filmy v retrospektivních sekcích.
Dobře se v Berlíně tradičně daří české animaci - celkem tři filmy tu postupně v retrospektivních sekcích představil Jan Švankmajer, jeho animační kolega Pavel Koutský pronikl s filmem Ať žije myš v roce 1993 i do hlavní soutěže, stejně jako o dva roky později Michaela Pavlátová se svým Repete.
Většina českých filmů najde odbytiště právě v sekci Panorama, kde se představí i Kawasakiho růže - k vidění tu byl třeba Vachkův Nový Hyperion (1993), Herzova Pasáž (1997), Kachyňova Hanele (2000) a Cieslarův Pramen života (2000), Šulíkova Krajinka (2001) či Ondříčkův Grandhotel (2007).
V poslední době pronikají české filmy i do dalších sekcí - například do dětské Generation, kde byly kromě loňského "vlka" před třemi lety k vidění dvě povídky z loutkového Fimfára. Forum v témže roce uvedlo Nikolaevovo A bude hůř.
I české dokumenty si na Berlinale vedou dobře - Helena Třeštíková tu v sekci Forum v roce 1999 představila své Sladké století, Martin Šulík v roce 2003 juráčkovský Klíč k určování trpaslíků a Míra Janek v roce 2008 Občana Havla.
Foto: SPI, Bontonfilm