Kdo nadchne Berlinale? <span>Polanski, Hřebejk či Scorsese</span>

Kultura
8. 1. 2010 15:00
Martin Huba ve filmu Kawasakiho růže.
Martin Huba ve filmu Kawasakiho růže.

Pierce Brosnan ve filmu The Ghost Writer.11. února vypukne v Berlíně jubilejní 60. ročník prestižního festivalu Berlinale. Objeví se tu i zatčený Roman Polanski, aby uvedl soutěžní premiéru svého nového snímku The Ghost Writer?

Svůj program festival zveřejňuje postupně a tak i z hlavní soutěže, k níž se tradičně upíná největší pozornost, je zatím známo jen sedm snímků - i ty už ale budí velkou pozornost. Ve světové premiéře bude v Berlíně uveden například nový film Romana Polanského The Ghost Writer.

Režisér, aktuálně držený v domácím vězení ve Švýcarsku kvůli dávnému obvinění ze sexuálního zločinu, ve filmu s Piercem Brosnanem a Ewanem McGregorem vychází z knihy Duch Richarda Harrise, vydané i v Česku. Politický thriller vypráví o nájemném spisovateli, který má zpracovat paměti bývalého britského premiéra, v nich ale objeví zásadní tajemství, což ohrozí i jeho život.

Vpravo Leonardo di Caprio ve filmu Prokletý ostrov.Vedle Polanského - který pravděpodobně na berlínskou premiéru svého filmu nepřijede - v Berlíně nový film představí i americký klasik Martin Scorsese. V jeho Prokletém ostrovu Leonardo di Caprio a Mark Ruffalo v rolích dvou policistů vyšetřují útěk vražedkyně, když se na ostrovní vězení snese drtivý hurikán.

Další film On the Path v Berlíně představí jedna z nedávných vítězek festivalu, Bosenka Jasmina Zbanic, která tu v roce 2006 bodovala se svojí Grbavicou. Vedle ní tu má zastoupení i Turecko, Rakousko, Indie či Německo. O vítězi sekce, v níž se utká až 26 snímků, rozhodne porota, kterou povede ceněný režisér Werner Herzog.

Pro český film je dobrou zprávou, že i letos tu bude k vidění minimálně jeden domácí film, Hřebejkovo drama Kawasakiho růže. Stejně jako loni, kdy tu byl v sekci Generation k vidění film Kdopak by se vlka bál Marii Procházkové, jde ale opět o uvedení ve vedlejší sekci (Panorama).

ČTĚTE TAKÉ: Hřebejkova Kawasakiho růže jede na Berlinale

Martin Huba ve filmu Kawasakiho růže.Do hlavní soutěžní sekce už český film nepronikl řadu let - s výjimkou Menzelova Anglického krále, který v hlavní soutěži bojoval před třemi lety. Za dvacet let porevoluční kinematografie bylo v Berlíně k vidění 40 českých filmů - to číslo ale klame, protože dobrá polovina z nich byly staré československé filmy v retrospektivních sekcích.

Dobře se v Berlíně tradičně daří české animaci - celkem tři filmy tu postupně v retrospektivních sekcích představil Jan Švankmajer, jeho animační kolega Pavel Koutský pronikl s filmem Ať žije myš v roce 1993 i do hlavní soutěže, stejně jako o dva roky později Michaela Pavlátová se svým Repete.

Většina českých filmů najde odbytiště právě v sekci Panorama, kde se představí i Kawasakiho růže - k vidění tu byl třeba Vachkův Nový Hyperion (1993), Herzova Pasáž (1997), Kachyňova Hanele (2000) a Cieslarův Pramen života (2000), Šulíkova Krajinka (2001) či Ondříčkův Grandhotel (2007).

V poslední době pronikají české filmy i do dalších sekcí - například do dětské Generation, kde byly kromě loňského "vlka" před třemi lety k vidění dvě povídky z loutkového Fimfára. Forum v témže roce uvedlo Nikolaevovo A bude hůř.

I české dokumenty si na Berlinale vedou dobře - Helena Třeštíková tu v sekci Forum v roce 1999 představila své Sladké století, Martin Šulík v roce 2003 juráčkovský Klíč k určování trpaslíků a Míra Janek v roce 2008 Občana Havla.

Foto: SPI, Bontonfilm

Další čtení

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ