Emmanuel Macron je prvním francouzským prezidentem, který si během svého mandátu zahrál ve filmu. Účinkuje v dokumentu La Traversée (přechod), který bude mít 16. května premiéru na filmovém festivalu v Cannes. Snímek pojednává o změnách, jež Francie prodělala od studentských nepokojů roku 1968 a Macron ve svém sedmiminutovém vstupu hovoří o své vizi země. Informují o tom francouzská média.
Dokumentární "road movie" La Traversée je dílem veterána francouzské levice Daniela Cohna-Bendita, který byl vůdčí postavou studentských protestů před 50 lety. Při jeho natáčení se setkal s dělníky, rybáři, mladými i starými Francouzi či s imámem, aby zachytil význam událostí roku 1968 pro dnešní Francii.
Macronova scéna přichází v momentě, kdy se Cohn-Bendit se spolutvůrcem dokumentu Romanem Goupilem v kavárně dohaduje na místě pro natočení rozhovoru s prezidentem. Jak se ale ukáže, hlava státu sedí u vedlejšího stolu a nakonec do rozhovoru dvou mužů vstoupí s návrhem: "Mohl bys udělat to, že se s ním sejdeš v kavárně ve Frankfurtu."
Právě v německém městě na řece Mohan byla scéna loni na podzim natočena. Macron v ní následně popisuje svoji vizi Francie a prezentuje například své názory na roli náboženství v zemi. Podle deníku Le Parisien stačil na její natočení jediný pokus a zachycená debata byla zcela improvizovaná.
La Traversée nebude v Cannes uveden jako soutěžní snímek. S výstupem v něm Macron souhlasil, "protože je přítelem Daniela Cohna-Bendita", uvedl Elysejský palác. Bývalý dlouholetý europoslanec sice nesdílí prezidentovo nadšení pro neregulované tržní hospodářství, ale stejně jako Macron vidí v Evropské unii sílu schopnou řešit problémy celého kontinentu a prosazovat demokracii, napsala zpravodajská společnost BBC.
Ta zároveň připomněla, že Macronova záliba v herectví sahá až do jeho školních let. Na střední škole byla jeho učitelkou dramatické výchovy jeho pozdější manželka Brigitte.