Černobílý film
Marhoulovo Ptáče získalo další ocenění v Polsku
28.11.2019 20:19
Koprodukční snímek Nabarvené ptáče vynesl jeho tvůrci Václavu Marhoulovi a kameramanovi Vladimíru Smutnému další ceny, tentokrát na festivalech v Polsku. Černobílý film natočený na námět stejnojmenné knihy Jerzyho Kosińského získal na 17. Varšavském festivalu filmů s židovskou tematikou cenu za nejlepší scénář a cenu za nejlepší kameru pro kameramana Smutného. Už dříve si na Mezinárodním filmovém festivalu Camerimage v Toruni Marhoul odnesl cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI) a Smutný získal za kameru ocenění Bronze Frog. Za produkci filmu to sdělila Jana Šafářová.
Film byl uveden ve světové premiéře v hlavní soutěži na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde obdržel cenu studentské poroty, následně byl promítán v sekci Special Screenings na filmovém festivalu v Torontu a měl americkou premiéru na 55. Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu. Tam dostal Smutný cenu za nejlepší kameru. Na Mezinárodním filmovým festivalu v Kalkatě získal režisér Marhoul Zlatého královského bengálského tygra, cenu určenou pro nejlepšího režiséra.
Snímek Nabarvené ptáče vidělo v českých kinech od premiéry 11. září téměř sto tisíc diváků a momentálně ho čeká cesta do USA. Tam bude uveden na festivalech AFI European Union Film Showcase, Palm Springs IFF a Miami Jewish Film Festival. Před sebou má také klání o nominaci na cenu Zlatý Glóbus a zároveň s tím i na cenu za nejlepší zahraniční film v rámci 92. ročníku amerických filmových cen Oscar, kam snímek vyslala Česká filmová a televizní akademie.
Realizace filmu Nabarvené ptáče zabrala stovku filmovacích dnů během šestnácti měsíců ve 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku. Poslední, v pořadí 3531. klapka padla 5. července 2018. Ve filmu se vedle hlavní role, kterou ztvárnil Petr Kotlár, objevilo mezinárodní herecké obsazení v čele s hvězdami jako jsou Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Julian Sands či Barry Pepper.
Snímek je vnímán rozporuplně. Některým divákům vadí zobrazované násilí a krutost, jiní pak včetně mnoha zahraničních kritiků film vyzdvihují právě pro věrnost předloze a silnou výpověď. Film je příběhem malého chlapce, kterého v prvních týdnech druhé světové války poslali rodiče z velkého města ve východní Evropě do zdánlivého bezpečí vzdálené vesnice.
Marhoul nedávno podepsal smlouvu s prestižní americkou agenturou zastupující umělce Creative Artists Agency (CAA). Spolupráce může vyústit v práci pro americkou produkci. Snímek Nabarvené ptáče získal amerického distributora IFC Films a ve Spojených státech bude uveden na počátku příštího roku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.