Nadace Otakara Vávry usiluje o založení filmového centra

Kultura
3. 3. 2020 12:20
Režisérka Jitka Němcová.
Režisérka Jitka Němcová.

Nadace Otakara Vávry, kterou loni v říjnu založila vdova po slavném filmovém tvůrci režisérka Jitka Němcová, usiluje o založení filmového centra v Praze. Mezi činnosti centra s názvem Světlo proniká tmou by měly patřit přednášky z pozůstalosti Vávry či besedy. Informovala o tom ředitelka nadace Světlana Rafalská Wittmann.

Vávra, který zemřel 15. září 2011 ve věku sta let, byl významný režisér a scénárista. Přednášel na FAMU, kde k jeho studentům patřili Věra Chytilová, Evald Schorm, Miloš Forman, Juraj Jakubisko, Jiří Menzel, Jaromil Jireš a další.

"S programem filmového centra jsme se zúčastnili výběrového řízení na Michnovský letohrádek. Veřejná zakázka na pronájem památkově chráněného objektu, v němž se například natáčel film Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, však Rada městské části Praha 1 zrušila, takže sídlo zamýšleného filmového centra hledáme dál," uvedla Němcová.

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) zrušení veřejné zakázky zdůvodnil tím, že "žádná z předložených nabídek stoprocentně nesplnila zadání a navíc nebyl tento důležitý projekt prakticky vůbec diskutován s veřejností".

Mezi další plánované aktivity filmového centra Světlo proniká tmou nazvaného podle prvního Vávrova snímku z roku 1931 patří mimo jiné promítání filmů, ukázky kostýmů a dekorací z českých filmů či plakátů. Program centra má být určen všem zájemcům o historii a zákulisí českého i světového filmu.

V programu Nadace Otakara Vávry je vedle založení filmového centra například digitalizace Vávrových filmů a písemných materiálů z jeho pozůstalosti, knižní vydání a editace jeho přednášek, účast na přednáškách a filmových projekcích, workshopy s filmovými tvůrci, vyhlášení Ceny Otakara Vávry za umělecký přínos nebo změna legislativy o ochraně duševního bohatství a pomoc umělcům po ukončení profesní činnosti.

Světová ocenění

"Naším cílem je dostat Vávrovy filmy do světových archivů, nyní jednáme o vlastnictví jeho filmů z první republiky, které jsou ve Státního fondu kinematografie," sdělila Němcová, která je jedinou dědičkou Vávrova díla čítajícího pět desítek filmů a přes 80 celovečerních scénářů.

Nadace plánuje digitalizaci Vávrových filmů a jejich účast na zahraničních festivalech. Získávat peníze na svoji činnost chce z nadačních darů, výtěžků účelových akcí nadace, výnosů majetku nadace, z obnovených premiér Vávrových filmů či z knižních vydání přednášek.

Mezi Vávrova stěžejní díla patří filmy Dívka v modrém, Romance pro křídlovku nebo Zlatá reneta. Některé z jeho snímků byly oceněny v zahraničí, například Cech panen kutnohorských (Zlatý pohár LUCE v Benátkách) či Kladivo na čarodějnice (cena filmové kritiky na festivalu v Mar del Plata v Argentině).

"Kritici mu vyčítali, že točil za všech režimů, za války nenatočil ani jeden německý film, ale po sametové revoluci, kdy měl napsané scénáře Prokletá krása - Lída Baarová, Jan Masaryk - Pan ministr, ho k filmu už nepustili," podotkla Němcová.

V roce 2004 Vávra převzal medaili za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění od prezidenta Václava Klause.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina, youtube.com/filmexporthomevideo

Další čtení

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ