Pohádka Pyšná princezna režiséra Bořivoje Zemana zůstává i 65 let po své premiéře nejnavštěvovanějším filmem v tuzemských kinech. V biografech ji podle Unie filmových distributorů vidělo 8,2 milionu lidí. Zpracování pohádky Boženy Němcové Potrestaná pýcha, které mělo premiéru 26. září 1952, sice i na filmových webech kladně hodnotí víc než tři čtvrtiny uživatelů, návštěvnost v kinech a vysoká sledovanost v televizi ale pohádkám pochvalu od diváků ještě nezaručuje.
Příběh pyšné princezny Krasomily a šlechetného krále Miroslava se zlidovělými hláškami typu: "Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil" má na webu Česko-Slovenské filmové databáze csfd.cz nadprůměrnou 81procentní spokojenost.
V loňském žebříčku nejlépe hodnocených českých pohádek podle uživatelů serveru kinobox.cz je pak Pyšná princezna na sedmém místě s hodnocením 82 procent. V první desítce je ještě další Zemanova pohádka Šíleně smutná princezna. Nejlepší hodnocení obdržela pohádka S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana.
Ukázka z filmu S čerty nejsou žerty:
Některé pohádky si ale přes vysokou prvotní sledovanost oblibu nezískaly. Například pohádka Pravý rytíř uvedená loni na Štědrý den byla podle údajů České televize (ČT) nejsledovanější pohádkou za posledních 15 let, když ji viděly víc než tři miliony diváků. Ovšem v hodnocení na csfd.cz propadla a v žebříčku nejhůře hodnocených českých pohádek na tomto webu figuruje Pravý rytíř na pátém místě.
Podobně dopadla Slíbená princezna, kterou ČT vysílala loni na Boží hod, kdy se stala nejsledovanějším pořadem dne. V průměru ji sledovalo 1,73 milionu diváků starších 15 let, ale v žebříčku csfd.cz je druhou nejhůře hodnocenou pohádkou. Nelichotivé prvenství patří filmu Saxána a Lexikon kouzel, která obdržela v průměru pouze 15 procent, zatímco její předchůdce Dívka na koštěti dostala 81 procent a podle filmových odborníků patří k těm nejlepším pohádkám vůbec. Obě režíroval Václav Vorlíček.
Rozporuplnou bilanci má také režisér Zdeněk Troška. Jeho pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci se líbila a má 70 procent, ovšem dva díly pohádek Z pekla štěstí fanoušci hodnotí negativně. Druhý díl nezachránilo ani hvězdné obsazení v čele s Karlem Gottem v roli Lucifera.
Filmoví publicisté moderním pohádkám vyčítají další variace známých příběhů, pseudohistorické kulisy, stylovou nevyváženost. Kritice neunikla ani pohádka Anděl Páně 2, která na začátku letošního roku překonala v tuzemských kinech hranici milionu diváků. Přes ni se po roce 2000 dostaly z českých filmů pouze Tmavomodrý svět, Vratné lahve a Ženy v pokušení. Spokojení diváci Anděla Páně 2 na csfd.cz snímku přisoudili 79 procent.
Žebříček nejlépe hodnocených českých pohádek podle uživatelů webu kinobox.cz |
1. S čerty nejsou žerty, 1985, Hynek Bočan, 86.6 2. Tři oříšky pro Popelku, 1973, Václav Vorlíček, 85.77 |
"Pohádkové publikum představují lidé, kterým stačí hrozně málo, například vánoční idyla, trochu sněhu, populární tváře, a když zazpívá Karel Gott," konstatoval v recenzi na snímek režiséra Jiřího Stracha filmový kritik Kamil Fila.
Žebříček nejhůře hodnocených českých pohádek podle návštěvníků webu csfd.cz |
1. Saxána a Lexikon kouzel, 2011, Václav Vorlíček, 15 2. Slíbená princezna (TV film), 2016, Ivan Pokorný, 20,3 |