O komparz mají největší zájem studenti, důchodci a maminky

Kultura
14. 8. 2017 19:43
O komparz do filmů je stále velký zájem.
O komparz do filmů je stále velký zájem.

O komparz do filmů, televizních projektů nebo reklam je stále největší zájem mezi studenty, důchodci a ženami na mateřské dovolené, které se často snaží uplatnit i své děti. Největší nedostatek je mužů v produktivním věku kolem 40 let. V České republice působí desítky castingových firem. Některé zastupují přímo herce, které nabízejí do rolí, jiné společnosti hledají vhodný typ lidí podle konkrétního projektu. 

"Zájem o komparz je pořád stejný, protože lidé produktivního věku se dostávají do důchodového a zjišťují, že nemají co dělat nebo že by si chtěli přivydělat. Stále přicházejí studenti a maminky a může se stát, že někdo je bez práce a hledá nějaký příjem. Pak jsou lidé, které to baví. To jsou takoví ti 'přírodní' herci, například z amatérských divadel, kteří se chtějí prezentovat," řekl ředitel společnosti Casting Barrandov Radek Hruška.

Casting Barrandov patří mezi desítky castingových firem, v elektronickém systému registraci má přes tisíc lidí. "Jednotlivé herce nezastupujeme, podstatný je pro nás projekt, do kterého dosazujeme nejvhodnější uchazeče," uvedl Hruška.

Zájemci o filmování se u Casting Barrandov mohou zaregistrovat po internetu, kdy zašlou své fotografie a osobní údaje, poštou k tomu musí připojit prohlášení, že souhlasí s jejich využitím. Při takzvané plné registraci dorazí osobně do studia, kde je pořízen obrazový a zvukový záznam a množství fotografií s různými výrazy. Poté, aniž o tom věděli, prochází předvýběrovými koly castingu, ve kterých je registrace vyjde na tisíc korun. Teprve když si je vybere produkce, dostanou pozvání na závěrečný casting.

Honoráře se pohybují od několika stovek denně za "tleskačky", tedy obecenstvo do různých televizních pořadů, až po dva tisíce korun za epizodní roličku. "Obecně platí, že česká produkce dává méně peněz než zahraniční, která navíc připojuje i lepší podmínky, co se týká občerstvení," podotkl Hruška.

Největší zájem je mezi studenty, důchodci a ženami na mateřské dovolené.

Produkce při natáčení v terénu často v komparzu využívají místní obyvatele. Hodně místních si například zahrálo v letos uvedeném snímku Jiřího Svobody Zádušní oběť natáčeném v Třebíči. Řada neherců se také objevila v detektivním seriálu Vzteklina, který pod vedením režiséra Tomáše Bařiny vznikal v sušické nemocnici.

Zájemci o role ve filmu si musí dát pozor na podvodníky. V roce 2005 policisté obvinili z podvodu muže, který v Prachaticích údajně uspořádal konkurz na komparz do neexistujícího filmu režiséra Zdeňka Trošky. Muž podle policie od zájemců o účinkování ve filmu Tři tovaryši vybíral poplatek 120 korun. Podvedl nejméně 70 lidí, policie vyšetřovala i další falešné konkurzy, které zorganizoval v Bechyni, Písku a Českých Velenicích.

Autor: ČTK Foto: ČTK , NOSEK Jiří

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ