Film režiséra a scenáristy Petra Zelenky Karamazovi navrhla Česká filmová a televizní akademie k nominaci na prestižního amerického Oscara. O nominaci na cenu americké Akademie filmových umění a věd bude usilovat v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.
V nejlepší trojici se podle sdělení ČFTA dále v abecedním pořadí umístily snímky Tobruk režiséra Václava Marhoula a Venkovský učitel Bohdana Slámy. Nominace 81. ročníku Oscarů budou oznámeny 22. ledna 2009, vítězové budou vyhlášeni tradičně v Los Angeles 22. února.
"Z nominace české akademie mám samozřejmě radost. Myslím, že jedinou možností, jak uspět ve světové konkurenci, je točit umělecké filmy, nikoli kasovní trháky, těmi konkurovat nemůžeme," řekl producent filmu Čestmír Kopecký. Neohrazuje se tím však proti dalším současným českým snímkům, síla kinematografie malé země je ale podle něj v jiných než mainstreamových filmech plnících kinosály.
V kategorii nejlepší cizojazyčný film se o nominaci na Oscara utkají Karamazovi mimo jiné s letošním vítězem Zlaté palmy z Cannes - snímkem Mezi zdmi francouzského režiséra Laurenta Canteta, který popisuje život na střední škole v problematické pařížské čtvrti. Italové nominovali laureáta Velké ceny z Cannes - snímkem Gomorra režiséra Mattea Garroneho, který vypráví o neapolské mafii. Do klání svého kandidáta přihlásilo už také Norsko, které vkládá naděje do komedie Benta Hamera O´Horten o strojvůdci, jenž se po čtyřiceti letech na dráze svérázně srovnává s odchodem do důchodu. Tento týden oznámilo svého kandidáta též Švédsko, které vyslalo film Everlasting Moments režiséra Jana Troella. Finsko vkládá naděje do snímku The Home of Dark Butterflies režiséra Dome Karukoskiho. Dánsko již minulý měsíc oznámilo jako svého kandidáta snímek Nielsena Ardena Opleva Worlds Apart, příběh dívky z rodiny Svědků Jehovových, která musí volit mezi láskou a vírou.
V Bathory hraje příliš málo slovenských herců
Slovenským zástupcem v boji o nominace bude dokument režiséra a scénáristy Juraje Lehotského Slepé lásky o intimních prožitcích zrakově postižených. Ambice bojovat o Oscara měl i velkofilm Juraje Jakubiska Bathory, který ale nesplňuje pravidla pro kategorii cizojazyčný film, protože byl přeložen do čtyř jazyků, včetně angličtiny, a hraje v něm v hlavních úlohách málo slovenských herců.
Od poloviny 90. let doporučila Česká filmová a televizní akademie do klání o Oscara Menzelův snímek Obsluhoval jsem anglického krále, Švankmajerovo Šílení, Štěstí a Divoké včely Bohdana Slámy, Hřebejkovy filmy Horem pádem a Musíme si pomáhat, Trojanovy Želary, Svěrákův Tmavomodrý svět, Návrat idiota Saši Gedeona, Je třeba zabít Sekala Vladimíra Michálka a také jeho Zapomenuté světlo, Svěrákova Kolju a Díky za každé nové ráno Milana Šteindlera. Do nominací se dostaly Želary, Musíme si pomáhat a Kolja, který Oscara v roce 1997 získal.
Foto: karamazovi.cz - Mateusz Skalski