Filmové premiéry
Pět hříček a "postindustriální panoptikon"
10.11.2011 08:30
Samé hříčky táhnou od tohoto týdne našimi kiny: box robotů, dehonestace Shakespeara, komedie o "dokonalém" zločinu... Vedle toho důstojně kráčí jeden intelektuální dokument.
Box robotů je samozřejmě zápletka, po níž skočí kluk každého věku – tím spíš, když nepokrytě čerpá z "outsiderských" snímků se Sylvesterem Stallonem, jako je série o Rockym nebo Do útoku. Film Ocelová pěst je jejich mladší bráška. Hugh Jackman, známý jako Wolverine ze série X-Men, hraje bývalého boxera, kterého roboti vytlačili z ringu. Teď se živí jako jejich promotér – a vycítí šanci, jež se naskýtá jednou za život. Rodinné hodnoty, krásné finále, znáte to.
To Lovci hlav jsou černější káva. Kriminálka Mortena Tydluma (běžela u nás jeho romantická komedie Kámoš) je adaptací knihy další hvězdy na nebi severských kriminálek, autora jménem Jo Nesbo. Vypráví o chlápkovi, který má zdánlivě všechno: práci vyhledávače talentů, v níž sklízí úspěchy, krásný dům, sošnou manželku galeristku. Jenže aby si udržel vysoký životní standard, přivydělává si krádežemi uměleckých děl. A teď má na dosah prstů akci, která by ho zabezpečila do konce života... Lovci hlav v sobě míchají několik žánrů - od detektivky přes studii zakomplexovaného človíčka až po absurdní komedii - a zaskočí několika dramatickými dějovými zvraty; někoho příjemně, jiného nepříjemně.
Velkou akci plánují i protagonisté komedie Mistrovský plán. (Jakmile se takhle nějaký film jmenuje, je jasné, že plán mistrovský nebude.) To se takhle parta zaměstnanců luxusního hotelu rozhodne v evidentní paralele k nedávné hospodářské krizi okrást jistého burzovního titána o peníze, o něž obral své klienty, ale jsou to spíš ňoumové než zločinci. V hlavních rolích Ben Stiller, Matthew Broderick a Eddie Murphy.
Loupež ne století, nýbrž celé literární historie pak specialista na akční spektákly Roland Emmerich naznačuje ve filmu Anonym, podle něhož Shakespearovo dílo nenapsal Shakespeare. Pětici hříček završuje novinka kdysi nadějného režiséra Luca Bessona, který teď už téměř jen produkuje (zato jak na běžícím pásu) a k režii utíká do fantasy říše animovaných pidižvíků Minimojů: Arthur a souboj dvou světů.
Dokument se potom jmenuje Nadohled a natočila ho Andrea Slováková. Citujeme text distributora: "Filmový esej o dohledu, klasických a postmoderních mechanismech, které ho vykonávají. Realizaci panoptikonu, dokonalého dohlížecího mechanismu, který popsal Jeremy Bentham v 18. století a rozvedl Michel Foucault, klasicky umožňovala vězení – zařízení, v nichž dohled byl společně s trestem hlavní funkcí – a aktuálně jej umožňují technologie, které jsou schopné monitorovat, ukládat a předvádět nebo databázovat takové údaje o lidech, jež je mohou identifikovat, odlišit a z nichž se dají vydedukovat lokalizace a načasování jednání. Přes konkrétní příklady řešení v různých zemích a zkušenosti s různými podobami dohledu budeme ve filmu stavět dokonalý postindustriální panoptikon."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.