Žádná z amerických filmových premiér posledního týdne nedokázala tržby udržet na stejné úrovni, kde se nacházely ve stejném období loňského roku. Poslední zářijový víkend tak měl letos o sedm procent horší výsledek.
Kinům v USA o víkendu vládla týden stará premiéra filmu Zataženo, občas trakaře, která měla i tentokrát nejvyšší návštěvnost. Mezi novinkami se stal relativní jedničkou thriller režiséra Jonathana Mostowa Náhradníci (Surrogates), jehož se česká kina dočkají 8. října. Nebylo přitom nic platné, že se ve filmu znovu setkávají Bruce Willis a Ving Rhames, tedy dvojice, jež v populárních Tarantinových Pulp Fiction: Historkách z podsvětí ztvárnila boxera Butche a jeho mafiánského mecenáše Marsella.
ČTĚTE TAKÉ: V amerických kinech vedla další animovaná podívaná
Vyprávění o dokonale konstruovaných robotech, určených jako náhradníci pro lidské jedince, podle kritiky postrádá původnost a jen lehce nadprůměrné hodnocení zatím získává i od diváků. Thrilleru se podařilo vydělat pouze 15 milionů USD - tematicky podobný film Já, robot (2004) pro srovnání vydělal za první víkend asi 52 milionů.
Ještě o něco hůře dopadl snímek Fame (Sláva), remake stejnojmenného tanečního filmu z roku 1980. Přestože současná obliba série Muzikálů ze střední by mohla nasvědčovat spíš opaku, Fame mnoho diváků nepřilákala a dosáhla na tržby v nízké hodnotě 10 milionů USD. I v tomto případě jde o příběh středoškolských postpubescentů se zvláštním nutkáním k rytmickému pohybu, u diváků a recenzentů ovšem nové zpracování spíš propadá. Ostatně ani původní film nebyl v době svého uvedení bůhvíjakým kasovním hitem a slávu si vydobyl teprve v průběhu času - lze však pochybovat o tom, že jeho nástupce dospěje k podobnému obratu. K nám se Fame: Sláva dostane až v příštím roce, prozatím je plánována na 7. leden 2010.
Na třetím místě skončila premiéra střídavě úspěšného a zatracovaného producenta a režiséra Paula W. S. Andersona (Mortal Kombat, Resident Evil, Alien vs. Predátor). U filmu Pandorum se tentokrát spokojil s producentským postem, režii si vzal na starost hraným filmem zatím málo dotčený Němec Christian Alvart. Snímek kombinující sci-fi s motivem ztráty paměti nevyniká počtem známých hereckých jmen - kromě Bena Fostera a Dennise Quaida ztvárňují mnoho rolí němečtí herci a celé natáčení probíhalo v americko-německé koprodukci.
Pandorum vydělalo na tržbách nicotné 4,4 miliony dolarů, víceméně propadá i u kritiky a relativně vysoké divácké hodnocení (téměř 8 bodů z 10) na webu IMDb.com nelze zatím brát příliš vážně, protože počet hodnotících uživatelů je v poměru podobně nízký jako návštěvnost filmu v kinech. Pandorum zatím nemá plánovánu českou premiéru a je možné, že pokud se u nás objeví, bude to rovnou na DVD nosičích.
Foto: ČTK/AP a pandorumthemovie.com