Historie
Ústav připomene počátek totality dvěma dokumenty
14.02.2018 07:45
Nástup komunistů k moci v únoru 1948 připomene několik akcí Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Patří mezi ně mimo jiné i dva dokumentární filmy, na nichž se historici z ÚSTR částečně podíleli. Je to dokument České televize o lidových milicích a Křišťálový fantom Pavla Palečka, který staví na setkání dospělých dětí dvou významných aktérů československých dějin - generála Heliodora Píky a prokurátora Karla Vaše, který měl rozhodující odpovědnost za jeho popravu.
Lidové milice režiséra Jana Rouska přibližují vznik a působení složky, označované dobovým žargonem jako "ozbrojená pěst dělnické třídy". "Jednalo se o organizované ozbrojené útvary členů a sympatizantů Komunistické strany Československa z řad továrních dělníků, řízené přímo nejvyšším stranickým vedením. Bývají proto také označovány jako nelegální armáda KSČ. Jejich vznik přitom fakticky odporoval platným zákonům," uvedl k filmu ÚSTR.
Rouskův film popisuje nasazení milicí při protirežimních shromážděních v roce 1969, které si vyžádalo oběti na životech, a také při potlačování demonstrací v letech 1988 a 1989. Dokument vychází i ze zapomenutých či neznámých archivních materiálů a objevují se v něm kromě historiků také bývalí členové Lidových milicí. Zájemci ho budou moc vidět v předpremiéře 22. února v kině Evald.
Pavel Paleček z Vojenského historického ústavu Praha natočil pod názvem Křišťálový fantom dokument týkající se komunistického prokurátora Karla Vaše a jeho role ve vykonstruovaném procesu s generálem Píkou. Generál byl po 2. světové válce nepravdivě obviněn ze špionáže a další velezrádné činnosti a posléze odsouzen k trestu smrti oběšením. Film podle autora vznikal jako road movie - ve vlaku a v autě s Vašovou dcerou Galinou. Ve svých 67 letech se vydala za pětadevadesátiletým synem někdejšího generála Milanem Píkou, aby se mu omluvila za zločiny svého otce. "Galina Vašová je jediná, kdo se po roce 1989 veřejně omluvil za nelidské zločiny doby stalinismu," uvádí se v oficiálním textu k filmu.
Promítání Křišťálového fantoma bude 20. února v pražském Divadle U Valšů a uvede ho ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra. Po filmu bude následovat diskuze s režisérem a pořadatelé se pokusí také o spojení s Milanem Píkou pomocí telemostu.
Ústav připomene počátek totality také například odborným seminářem spolu s Historickým ústavem Akademie věd, výstavou o komunismu ve Vysokém Mýtě nebo konferencí v Poslanecké sněmovně, na které se podílí i společnost Post Bellum, mapující vzpomínky pamětníků. 27. února se v Plzni koná hudebně literární večer a názvem "Čelem k masám? Tvůrčí ohlédnutí za únorem 1948," na kterém zazní budovatelské skladby v porovnání s nejlepšími kompozicemi té doby. Přednášet na něm budou historici z ÚSTR.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.