Novinka v kinech
V ruském filmu bojuje Gogol proti čarodějnicím
14.09.2017 14:30
Jeden z nejslavnějších ruských spisovatelů Nikolaj Vasiljevič Gogol se změnil v gotického detektiva bojujícího proti nadpřirozeným silám v podobě nahých čarodějnic bujných tvarů: film Gogol. Začátek vyvolává v Rusku přinejmenším podiv.
Reklama na film, který vstoupil do ruských kin 31. srpna, udává tón záběry s čarodějnicemi v dlouhých rudých róbách, které unášejí démoni, na způsob některých amerických ság pro dospívající mládež. Spisovatel sám je mrtvolně bledý, s havraními vlasy, a když má vidění, upadá do mdlob. Film bude upraven rovněž pro televizi jako osmidílný seriál.
Kritici tento béčkový film o životě předního ruského spisovatele pranýřují a poukazují na umělé řasy a tmavé rty, které do 19. století nepatří. Avšak jeho producent Alexandr Cekalo, známý svou moderní estetikou, ujišťuje, že chtěl Gogolovo dílo přiblížit současné generaci.
Vysvětluje, že se inspiroval "možnými okolnostmi psaní" z cyklu humorně i strašidelně laděných povídek z Ukrajiny Večery na samotě u Dikaňky, které vycházely v letech 1830 až 1832. Ukrajina, kde se Gogol narodil, tehdy patřila carskému Rusku.
"Spojili jsme strašidelné události zmiňované v těchto povídkách a dali jsme jim jediného viníka, dalo by se říci sériového zabijáka," uvedl producent na tiskové konferenci.
Pro potřeby scénáře se Gogol stává pobočníkem slavného vyšetřovatele, kterého car vyslal na ukrajinský venkov, aby tu vyřešil sérii záhadných vražd mladých žen.
"Ostatně Gogol pracoval pro státní policii a v rámci své práce přijel do Dikaňky: to vše se stalo v jeho skutečném životě," tvrdí Cekalo.
Film má Gogolovi vdechnout život
Četba Gogolova díla, z něhož je nejznámější román Mrtvé duše, je v ruských školách povinná. "Jeho zaprášený portrét visí ve všech učebnách a všichni ho už mají dost," ujišťuje jedna ze scénáristek Natalja Merkulovová. Podle ní je film Gogol začátek velkým krokem vpřed, který má Gogolovi vdechnout "nový život".
Film přišel do kin ve dvou verzích, aby oslovil všechny věkové skupiny: jedna verze je určena pro diváky starší šestnácti let, druhá pro osoby starší osmnácti let, neboť obsahuje násilné scény sexuálního charakteru.
Některé Rusy tato nová interpretace Gogolova díla pobavila, ale většina kritiků a diváků je filmem pobouřena.
Ruská agentura Interfax vyjádřila politování na tím, že postavy tu "mluví jako prodavači v obchodu s telefony".
"Nemyslím si, že znají prostředí na Dikaňce v Gogolově době. Ani si nemyslím, že se Gogol maloval," posmívá se jeden z prvních diváků na internetových stránkách televize Vokrug, která se specializuje na filmy a televizní vysílání.
Oficiální list Rossijskaja gazeta sice vyjadřuje politování nad "nahotou a těly s rozpáranými břichy", ale snaží se na dílo pohlížet pozitivně: "Na hororový film béčkové kategorie to není špatné," napsal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.