Berlín je skrz naskrz opravený, což je problém u filmů, jejichž děj se odehrává v historickém hlavním městě. Dobře, že existuje postupimské Studio Babelsberg. A tamní venkovní kulisy Neue Berliner Strasse (Nová berlínská ulice).
Ulice je členěna podle berlínských městských částí Charlottenburg, Kreuzberg a Wedding. Kromě nich je tu nákupní třída Friedrichstrasse. "Ale velmi rychle ji lze přeměnit na Stockholm 40. let, Londýn 70. let nebo dnešní Paříž," říká Michael Düwel, který jako jednatel uměleckého oddělení babelsberských studií řídí tvorbu filmových kulis. "Je to jen pár dní práce," pochvaluje si.
Kulisa Neue Berliner Strasse, která byla vybudována zhruba před rokem za 8,5 milionu eur (přes 220 milionů korun) v průmyslové zóně čtvrti Babelsberg, je následovnicí venkovní kulisy Berliner Strasse, v níž bylo počínaje rokem 1998 natočeno více než 200 filmů, mezi nimi Eastie Boys, Herr Lehmann a Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi. V roce 2013 byly kulisy strženy a o dobré dva roky později postaveny nové pro seriál Babylon Berlin režiséra Toma Tykwera. Jeho děj se odehrává v Berlíně 20. let minulého století.
Neue Berliner Strasse je ale víc než jen kulisa historické metropole. Naposledy tu britský režisér Duncan Jones natáčel film Mute, který se odehrává v Berlíně roku 2052. Obyvatelé metropole se v temném snímku pohybují většinou v létajících automobilech. Nyní už ulice v průmyslové zóně Babelsbergu opět září zašlým leskem zlatých 20. let minulého století.
Ohromnou proměnlivost vnějších kulis umožňují dvojrozměrné dílny Studia Babelsberg, vysvětluje Düwel. "Tam lze z polystyrenu vyřezávat a tvarovat návrhy scénických obrazů roboticky řízenými stroji v poměru 1:1," říká Düwel.
Dříve to byla vesnice
Tato technika už našla uplatnění také na sousední kulise prokleté vesnice. "Nejdřív to byla anglická středověká vesnice z pálených cihel," popisuje expert. "Ale pak se tam natáčel film o Jeníčkovi a Mařence, který se odehrával v Augsburgu 18. století." Pálené cihly na domech musel nahradit povrch z opracovaných kamenů, které byly tehdy v Augsburgu obvyklé.
Čtyři ulice různých architektonických stylů a s několika vnitrobloky umožňují poskytnout vhodnou kulisu pro téměř každou metropoli světa, vábí postupimské studio na internetu. A to láká nejen filmaře, ale dnes už také reklamní průmysl, říká mluvčí ateliérů Eike Wolf. "V minulém roce tu natočil reklamní upoutávku na svůj eTruck Mercedes Benz," uvedl Wolf.
Natáčení ve skutečné berlínské ulici by vyžadovalo uzavírku v určitém termínu a do toho by ještě možná pršelo. "Tady mohou týmy pracovat naprosto flexibilně," vyzdvihuje Wolf výhody natáčení v umělých kulisách.
Oceňovaný seriál Charité televize ARD o známé berlínské nemocnici se ale přesto natáčel v Praze, a nikoli v Babelsbergu. "Je to mrzuté, ale Češi dávají filmu vyšší podporu," vysvětluje Wolf.