Film roku
Wim Wenders natočil nádherný, strhující taneční film Pina
19.08.2011 11:00
Strhující cesta do světa gest a emocí, do krajiny duše zobrazené tělem – takový je nový film Wima Wenderse Pina s podtitulem Tančeme, tančeme, jinak jsme ztraceni, vůbec první evropský hraný 3D film. Snímek, který z paměti vzbudí například legendární Saurovy filmy o flamenku, je poctou německé choreografce Pině Bausch, výrazné osobnosti tance a divadla 20. století. Film měl být společným projektem Wenderse a Bauschové, ale díky její nenadálé smrti vznikl "in memoriam" a zachycuje její klíčová díla a vzpomínky nejbližších spolupracovníků.
Film Pina zahájí 8. září v pražském kině Atlas druhý ročník Festivalu tanečních filmů a vzápětí jej společnost 35MM uvede do českých kin. Premiéru měl na letošním Berlinale a získal již několik cen, vidět v předpremiéře ho mohli i návštěvníci MFF v Karlových Varech.
Pina Bausch stála od roku 1973 v čele souboru Tanztheater Wuppertall. Za více než třicet let práce nastudovala desítky choreografií, které ovlivnily vývoj tance a divadla poslední třetiny 20. století. Wenderse a Bauschovou pojilo přátelství, stejná generační zkušenost a samozřejmě vzájemný respekt k tvorbě druhého.
Film dlouho odkládali, neboť Wenders hledal způsob jak mimořádnou jevištní a choreografickou práci Bauchové uchopit, aby na plátně neztratila na své působivosti. Nápad natočit film v technologii 3D přišel bohužel pozdě, po několika úvodních záběrech Pina Bausch v červnu 2009 umírá, takže film vznikl bez její osobní přítomnosti.
V práci pokračovali sami tanečníci, kteří v něm formulují svoje vzpomínky na spolupráci s Pinou i svoje osobní vyznání. Ve filmu jsou prostorovou technologií zachyceny choreografie Café Müller, Svěcení jara, Vallmod, Kontakthof. 3D technologie nabízí strhující pohled do jiné, intimní dimenze – do světa tance a divadla, tak jako by divák stál přímo uprostřed taneční akce. Tanec snímaný v exteriérech zase přináší intenzivní vizuální zážitek, proměňuje běžnou realitu na místo překvapení a emocí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.