Zahraniční média s úctou zaznamenala úmrtí filmového tvůrce Jiřího Menzela. Připomněla zejména skutečnost, že spolu s Milošem Formanem a Věrou Chytilovou patřil v 60. letech k hlavním osobnostem takzvané nové vlny československého filmu. Zdůraznila přitom i silné sepětí jeho tvorby se spisovatelem Bohumilem Hrabalem.
Filmy Jiřího Menzela se vždy vyznačovaly skrytým humorem, poznamenala k režisérově tvorbě agentura DPA. Jako příklad přitom uvedla scénu s orazítkováním nahého zadečku dívky ve filmu Ostře sledované vlaky, což podle agentury "byla malá provokace v pruderní společnosti".
Média vesměs zaznamenala, že tento Menzelův první celovečerní snímek, natočený v roce 1966, získal v 1968 Cenu Americké akademie filmových umění a věd (Oscara) za nejlepší cizojazyčný film. A už tento snímek Menzel natočil podle literární předlohy svého oblíbeného autora Hrabala.
The Guardian a řada dalších k Menzelovu vztahu k Hrabalovi citují jeho obdiv ke spisovatelově schopnosti pozorovat lidi a vidět je takové, jací opravdu jsou. "Více než všechny ceny a medaile, které jsem za tento film dostal, jsem si cenil celoživotního přátelství s Hrabalem," citovala například agentura Reuters režisérovo vyznání v souvislosti s jeho nejúspěšnějším filmem Ostře sledované vlaky.
Po tomto uměleckém počinu pak následovala řada dalších snímků vycházejících z Hrabalovy tvorby - jako například Obsluhoval jsem anglického krále nebo velmi oceňovaní Skřivánci na niti. Tento film, zachycující život lidí odsunutých režimem na okraj společnosti, byl natočený už v roce 1969, diváci jej ale kvůli zákazu úřadů spatřili až po pádu komunistického režimu v roce 1989.
V této souvislosti také agentury a deníky připomínají, že po sovětské okupaci Československa Menzel podobně jako řada dalších filmových tvůrců upadl v nemilost. Nicméně řada dalších následujících Menzelových děl se podle Reuters stala pro českou diváckou obec filmovou klasikou. Patří mezi ně mimo jiné film Vesničko má středisková z roku 1985, který byl nominován na Oscara.