Zlatou palmu získal film o Ceaušeskově diktatuře
27.05.2007 20:50 Aktualizováno 27.05. 21:22
Zlatou palmu, nejvyšší ocenění na filmovém festivalu v Cannes, získal na závěr jeho jubilejního 60. ročníku rumunský film 4 luni, 3 saptamini si 2 zile (4 měsíce, 3 týdny a 2 dny) mladého režiséra Christiana Mungia. Na slavnostním večeru, který ve festivalovém paláci uváděla německá herečka Diane Krugerová, ocenění tvůrci předala americká filmová hvězda Jane Fondová.
Vítězný film nabízí syrový pohled na Rumunsko v posledním období Ceaušeskovy diktatury. Je to příběh mladé studentky, která chce přestoupit tehdejší zákaz potratu. Snímek už v sobotu získal v Cannes cenu Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI).
Režisér Mungiu při přebírání ceny vyslovil naději, že to bude povzbuzením pro "malé filmové tvůrce z malých zemí, protože se konečně zdá, že není potřeba velkých rozpočtů a velkých hvězd na to, aby se vytvořil příběh, kterému budou všichni naslouchat".
Velkou cenou, která je druhým nejvyšším festivalovým oceněním, odměnila porota film Mogari no mori (Mogariho les) japonské režisérky Naomi Kawaseové. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon získal ruský herec Konstatin Lavroněnko za roli ve filmu Izgnanije (Vyhnanství) režiséra Andreje Zvjaginceva. Jako nejlepší herečku vyhodnotila porota Jeon Do-yeon, představitelku hlavní role v jihokorejském filmu Secret Sunshine (Skrytý slunečný svit).
Cenu za režii si odnesl Američan Julian Schnabel, tvůrce filmu Le Scaphandre et le papillon (Skafandr a motýl), natočeného ve francouzské produkci. Za nejlepší scénář byl odměněn turecko-německý tvůrce Fatih Akim, který se v Cannes představil filmem Auf der anderen Seite (Na druhé straně).
Ceny poroty získaly souběžně francouzský animovaný film Persepolis a mexický Luz silenciosa (Tiché světlo). Persepolis převádí do filmové podoby stejnojmenný komiks původem íránské tvůrkyně Marjane Satrapiové. Je to pohled na íránskou společnost v období kolem islámské revoluce z roku 1979 očima dítěte a dospívající dívky. Írán proti jeho uvedení v Cannes protestoval.
Předávající hvězdy
Mezi těmi, kdo předávali ceny vítězům, byli například francouzské herečky Marina Handsová a Carole Bouquetová, jejich britská kolegyně Charlotte Ramplingová nebo francouzský herec Alain Delon. Ten si "vyžádal" 25 vteřin potlesku pro svou někdejší životní partnerku, slavnou herečku Romy Schneiderovou, od jejíž smrti uplyne v úterý 25 let.
Jane Fondová, která předávala Zlatou palmu, dostala sama v sobotu mimořádnou Zlatou palmu za celoživotní dílo a společenskou angažovanost.
Zlatá palma pro Mungiův film je dalším potvrzením vzestupu rumunské kinematografie, která už v posledních letech získala v Cannes několik ocenění ve vedlejších kategoriích. Na tomto festivalu v sobotu Rumunsko zaznamenalo další úspěch v kategorii Un certain regard (Určitý pohled), kde byl jako nejlepší vyhodnocen snímek California dreamin´ režiséra Cristiana Nemeska. Jeho tvůrce loni těsně před jeho dokončením zahynul ve věku 27 let při autonehodě.
Česká republika se Slovenskem nebyly v hlavní soutěži ani ve vedlejších soutěžních kategoriích zastoupeny. Čtyři české a jeden slovenský film byly představeny na souběžném filmovém trhu, na kterém měly obě země společný pavilon. Jediným českým zástupcem v hlavní soutěži byl režisér Miroslav Krobot, který hrál hlavní roli ve filmu maďarského režiséra Bély Tarra The Man from London (Muž z Londýna).
Československé filmy slavily v Cannes úspěchy naposledy v 60. letech, i když na Zlatou palmu nikdy nedosáhly. Z českých filmových tvůrců zde byl nejúspěšnější Vojtěch Jasný.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.