Berlinale: vítězství lokálních filmů pro globální publikum
21.02.2010 12:30 Glosa
Zlatého medvěda na 60. Berlinale získal minimalistický turecký film Med - a vlastně to není žádný div. Na Berlinale od roku 2002, kdy zvítězila Krvavá neděle, pravidelně vyhrávají malé filmy, které vycházejí ze znalosti prostředí a globální publikum se snaží oslovit jasně lokalizovaným příběhem.
Své by o tom mohla vyprávět bosenská režisérka Jasmila Zbaničová, jež v Berlíně vyhrála před čtyřmi lety s Grbavicou. Letos přivezla její následovnici, film Na cestě se stal favoritem kritiků, ale medvěda nezískal.
ČTĚTE TAKÉ: Roman Polanski má cenu pro nejlepšího režiséra
Kompletní zpravodajství z festivalu Berlinale
Neprosadila se ani novinka Thomase Vinterberga Submarino, filmové fanoušky ale může těšit, že Vinterberg se po několika hrubě nepodařených filmech vrátil do dobré formy.
Tři medvědy si naopak z Berlinale odváží tým režiséra Alexeje Popogrebského za film Jak jsem strávil léto o napjatém vztahu dvou polárníků.
Cenu za kameru přebíral Popogrebskij přímo od předsedy poroty Wernera Herzoga, jemuž polární světy bezpochyby imponují, o zemích ledu a sněhu sám natočil dokument Encounters at the End of the World.
V posledních dnech festivalovou soutěž ještě rozhýbaly dva menší skandály. Oskar Roehler uvedl snímek Žid Süss - film bez svědomí. Drama o herci Ferdinandu Marianovi, který přijal roli v jednom ze základních kamenů nacistické protižidovské propagandy, dostálo svému podtitulu. Marian je zobrazen téměř jako oběť a diváci tu nenarazí na duševní očistu.
Pilný Michael Winterbottom se zúčastnil soutěže s kriminálkou Vnitřní zabiják (The Killer Inside Me), v níž Casey Affleck rozmlátí obličej Jessicy Alby napadrť. Winterbottom sice tvrdí, že toho násilí ve filmu zase tolik není, ale je takové, že si jej zapamatujete - na rozdíl od příběhu o psychopatickém poldovi, kterého nemůže nikdo chytit.
Porota ale neměla valnou chuť na tvrdé provokativní filmy. Cenu za režii dostal takřka symbolicky Roman Polanski, který svůj soutěžní thriller The Ghost Writer dostříhával ve vězení.
Sílu své nové kinematografie pak potvrdilo Rumunsko: snímek Když budu chtít, zapískám režiséra Florina Serbana získal Velkou cenu poroty.
Foto: Berlinale
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.