Hra Odpad, město, smrt Hřebejka nadchla, udělal z ní film

Kultura
9. 11. 2012 08:00
Jan Hřebejk.
Jan Hřebejk.

Převést do filmové podoby divadelní hru Odpad, město, smrt bývalého Pražského komorního divadla (PKD) se rozhodl režisér Jan Hřebejk. Snímek vznikl na základě inscenace šéfa souboru Dušana Pařízka. Není záznamem představení, Hřebejk jeho protagonisty přivedl do jiného prostředí, avšak řadu divadelních stylizací zachovává. Film ve čtvrtek tvůrci promítli novinářům, do kin půjde 22. listopadu.

Hru rakouského dramatika Rainera Wernera Fassbindera nastudoval Pařízek s PKD na scéně Divadla Komedie, kde ji loni v prosinci uvedl jako jednu z posledních premiér tohoto souboru.

Jan Hřebejk patřil k fanouškům divadla, stejně jako mnozí další ho v poslední jeho sezoně navštěvoval opakovaně a letos na jaře se rozhodl inscenaci Odpad, město, smrt, která ho nadchla, natočit jako film. Autor textu je navíc Hřebejkův oblíbený režisér. S nápadem na film oslovil Čestmíra Kopeckého, a film tak vznikl v koprodukci jeho společnosti První veřejnoprávní a České televize.

Fassbinderova hra je z roku 1975, vystihuje deziluzi, prázdnotu a odcizení pramenící z představy, že tržní mechanismus funguje správně a moudře a vyřeší mnohé. Autor říká, že nefunguje, a ještě destruuje mezilidské vztahy. Ukazuje, že když jde o peníze, nic není pro lidi nepřekročitelné.

Hlavní hrdinkou je prostitutka Romi, která není příliš úspěšná, přesto se pod tlakem svého přítele, který ji nutí vydělávat, stále vrací na ulici. Postupně se ale divákovi ukazuje situace, v níž Romi zdaleka není tou nejprodejnější bytostí, po svém se prostituují všichni z jejího okolí a v důsledku celá společnost. Hřebejk s Pařízkem, který se na přípravě filmu podílel, využili pro film prostředí pražské Lucerny, jejíž genius loci, architektura i jistá dnešní zchátralost vytvořily neobvyklou kulisu příběhu.

Pařízek se rozhodl hru inscenovat proto, že je podle něj aktuální i dnes a v české společnosti. "Souvisí to s tím, jak se během posledních let vyvíjela a vyvíjí pražská politická a společenská situace. ... Hra je místy vulgární, místy politicky naprosto nekorektní, především ale nastavuje zrcadlo společnosti, která všechno sebepožíračně podřídila pravidlům trhu. Pro poslední sezonu Pražského komorního divadla byl tento text ideálním výchozím materiálem," říká bývalý ředitel souboru.

Jedno z nejprogresivnějších pražských divadel skončilo v srpnu kvůli neshodám svého ředitele s magistrátem ohledně financování. Působení PKD v Divadle Komedie v letech 2002 až 2012 odborníci řadí spolu s érou Divadla Na zábradlí pod vedením Petra Lébla k nejvýznamnějším etapám českého polistopadového divadla.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ