Velký návrat
Američtí The Afghan Whigs při svém comebacku nevynechají ani Prahu
13.08.2012 09:00
Po čtrnácti letech se rozhodli znovu společně vydat na pódia a odehrát sérii koncertů - čtvrtstoletí po svém vzniku. S úspěchem zahráli na několika velkých západoevropských festivalech a na svém turné neopomněli ani Prahu. Afghan Whigs z amerického Cincinnati zahrají v pražském Lucerna Music baru ve středu 15. srpna.
Návraty rockových legend obvykle - i přes velkohubá prohlášení o lásce k fanouškům - souvisejí především s finanční stránkou věci. U Afghan Whigs, někdejšího objevu vlivného vydavatelství Sup Pop, je to ale trochu jinak. Jak dokazují koncerty, které už proběhly po nedávném obnovení, tady nehrály roli peníze ani nějaká smlouva o televizním programu - tři muzikanti prostě dostali chuť si zas zahrát.
Většina takových znovuobnovených kapel v sobě nese pořádnou dávku nostalgie. Ale Afghan Whigs a jejich turné v roce 2012 slibuje něco nečekaného a zároveň velice současného. "Tolikrát mě lidi prosili, ať dám Afghan Whigs zas dohromady, a já řekl tolikrát ne!” líčí Greg Dulli, frontman Afghan Whigs a autor většiny jejich písní. "Nakonec jsem se zeptal sám sebe, ‘No, proč ne?’”
Nápad se zrodil v roce 2010 během jeho prvního sólového turné, kdy na krátkou dobu přerušil aktivity ve své současné skupině, The Twilight Singers. Navrhl basistovi Whigs Johnu Curleymu, aby si s ním zahrál na několika koncertech, a Curley zůstal. Když kapela zahrála pár starých pecek jako Step Into The Light (z mistrovského alba Afghan Whigs z roku 1996 Black Love) fanoušci šíleli. Dulli říká: "S Johnem jsme si to pěkně užívali a na setlist se dostávaly další písničky od Whigs. Nezpíval jsem je sice věky, ale zněly tak čerstvě a živě, že jsem bych tomu neuvěřil ani ve snu."
Podobný zážitek nastal i s kytaristou Afghan Whigs Rickem McCollumem během turné s Twilight Singers na jaře 2011. V listopadu 2011 se tak trojka sešla v New Orleansu; po první zkoušce bylo jasné, že stará černá magie má pořád sílu. "Tu noc bychom bývali mohli vystupovat veřejně před publikem,” poznamenává Dulli.
Afghan Whigs vznikli v Cincinnati v roce 1986 a chemie v ústřední trojici Curley-Dulli-McCollum fungovala znamenitě hned od jejich začátků. Kombinace hudebních osobností, pořádně hlasité muziky, soulového feelingu a sekané swingující kytary z nich udělaly špičku americké indie kultury. Brzy je zaregistrovala malá gramofirma ze Seattlu Sub Pop a podepsala v roce 1989 s Whigs smlouvu. Rok na to na labelu, brzy už proslaveném smlouvou s Nirvanou, vyšlo jejich první opravdové album Up In It.
Kapela si získávala pozornost svými energickými koncerty a zvláštním psychosexuálním kouzlem. Stával se z nich kult podporovaný fanziny a americkými vysokoškolskými rádii. V roce 1992 vychází druhé album na labelu Sub Pop Congregation se singly Conjure Me, Turn on the Water a Miles Iz Dead, které se staly velkými indie hity a vysílala je MTV.
Album Gentlemen už vyšlo v roce 1993 na velkém labelu Elektra Records concernu Warner Bros. To se stalo doslova senzací a součástí všemožných seznamů nejlepších alb roku - SPIN jej zařadil mezi "Top 100 Albums let 1985-2005,” Alternative Press mu dal 14. příčku na seznamu "Greatest Albums of the ‘90s.”
Kapela se definitivně vyhoupla mezi indie špičku, což potvrdila i následující alba. Black Love z roku 1996 má zvláštní zvuk, propracované aranže, ale neobjevil se na něm žádný singl pro rádia. Odchod od Elektry na sebe nenechal dlouho čekat. Po dvou letech však u konkurenční gramofirmy Columbia (Sony Music) vyšlo fantastické album s názvem 1965, což je letopočet roku, v němž se narodil nejen Dulli, ale i ostatní zbývající Whigs. Album bylo svižnější, funkovější a také písňovější a mělo mnoho skvělých recenzí.
1965 bylo také ovšem posledním albem Afghan Whighs. Trio Curley, Dulli a McCollum se v dobrém rozešlo po jeho vydání a následném turné ještě v roce 1998. McCollum se odstěhoval z Cincinnati do Minneapolis, kde hrál v kapele Moonmaan, mezi mnoha dalšími projekty, Curley zůstal v Cincinnati, založil rodinu a řídil úspěšné studio Ultrasuede. Nejvíce bylo slyšet o Dullim, který hraje s The Twilight Singers nebo vytvořil i projekt s Markem Laneganem The Gutter Twins, se kterými se objevil i v Praze.
Příběh Afghan Whigs se tak vlastně nikdy neuzavřel. Setkání po letech působí tak přirozeně, jako by kapela vystupovala bez přerušení. "Necítíme žádné tlaky, protože hrajeme hotové písničky - a ty už známe,” říká Dulli. "Pořád ve mně rezonují... a vždycky to tak bylo! Afghan Whigs jsou především koncertní kapela a vzrušující je také to, že nás uvidí i lidi, kteří nás naživo v životě neviděli.”
Tu příležitost budou mít i ti, kdo dorazí letošního 15. srpna do pražského Lucerna Music Baru, kde se The Afghan Whigs po letech představí také tuzemskému publiku. Jako předkapela je podpoří i tuzemské, kanadsko-česko-italské trio Atlantic Cable. Noise-bluesová formace, vedená zpěvákem a kytaristou Tysonem Cosbym, vystoupí mimořádně ve speciálním akustickém setu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.