Zcela netradiční představení čeká návštěvníky koncertu písničkáře Xaviera Baumaxy, který se koná v pátek 13. prosince od 20 hodin v pražském Music Clubu Jižák. Populární zpěvák je mistrem slovních hříček a parodií na různé styly hudby a zpěváky, sám o sobě tvrdí, že je "buránek regionálního charakteru, se stále větším geografickým a mezigeneračním přesahem."
Společně s ním během tohoto unikátního večera vystoupí také známá pražská skupina Vasilův Rubáš, která zase sází na chytlavé melodie, vtipné texty a především neuvěřitelný proud energie. Pokud nestihnete páteční koncert, další možnost je hned v sobotu 14. prosince, kdy navštíví Plzeň v Buena Vista Clubu.
Xavier Baumaxa, vlastním jménem Lubomír Tichý, je litvínovský písničkář a kytarista. Sám o sobě říká, že je regionální "buránek" se stále větším geografickým a mezigeneračním přesahem. Je znám tím, že své písně skládá zpravidla při sekání dříví, plavání, zatloukání hřebíků či při natírání plotu. Jeho projev je založen na slovních hříčkách a parodiích na různé styly a zpěváky. Kapela Vasilův Rubáš začala vystupovat na pražské scéně v roce 2003. Do širšího povědomí se dostala díky vítězství v Mezinárodní interpretační soutěži Porta. Folk-reggae-punkové duo je kromě svých vtipných textů a melodií známo i svým komickým vystupováním. Filip "Vasilděda" Novák je autorem převážné většiny písní a kromě zpěvu hraje na akordeon a akustickou kytaru. Petr "Ruby" Rubáš kromě zpěvu ovládá djembe. Vystupoval ale i se souborem renesanční hudby. |