Hity umíme, říká skupina Slza

Kultura
30. 11. 2015 14:45
Kapelu Slza tvoří zpěvák a youtuber Petr Lexa (vlevo) a hudebník Lukáš Bundil.
Kapelu Slza tvoří zpěvák a youtuber Petr Lexa (vlevo) a hudebník Lukáš Bundil.

Jejich Lhůta záruční vládne domácímu éteru a na YouTube má přes osm milionů zhlédnutí. Nyní kapela Slza získala v Českém slavíku vítězství v kategoriích Objev roku a Hvězda internetu a objíždí republiku s novým úspěšným albem Katarze.

Svou tvorbu popisujete jako český pop se světovým zvukem. Co tím myslíte?

Lukáš Bundil: Když se řekne český pop, devadesáti procentům lidí naskočí pop z období normalizace. Ten se ale od současného světového zásádně liší. Naše tvorba stojí na třech pilířích: melodické písničky, výrazné české texty a zvuk a produkce, která vychází z moderních trendů současné popové scény ve světě.

Nevidíte nikoho, kdo by reflektoval nejaktuálnější popové trendy?

B: Na Slovensku se to daří Celeste Buckingham, ale u nás si vážně nikoho nevybavím. Nevím o umělci, kterému by se povedlo nějak zásadně refl ektovat moderní popovou scénu.

Co třeba Toxique, Cartonnage nebo Debbie?

B: Tyhle kapely jsou sice fajn, ale nejsou popové v tom smyslu, jak pop vnímám já. Pro mě je nejlepší zahraniční produkce formována jasným kritériem, kterým není navoněná aranž ani dokonalý zvuk. Největší hity si zahrajete prostě jen tak s kytarou a refrén se vám vybaví i v pět ráno.

Takže vaše písničky bychom si mohli zahrát u táboráku?

Petr Lexa: Dobrá písnička musí fungovat i bez velkých aranží, jen s kytarou nebo klavírem. To je pro nás zásadní. Začínáme akordy a melodií zpěvu se "svahilským" textem. S producentem Daliborem Cidlinským jr. s tímto základem pracujeme tak dlouho, až jsme si jisti, že z toho je dobrá písnička. Až pak přichází na řadu aranž a český text. Každá písnička má nějakou náladu, která ve mně vyvolává nějaký pocit, životní událost, zkušenost. To konzultujeme s naším dvorním textařem Ondřejem Ládkem alias Xindlem X, a když se shodneme na námětu, začne pracovat na textu.

Vaše tvář je spojována s úspěšným YouTube kanálem, kde vystupujete jako Hoggy.

L: Na YouTube mám jistou popularitu (500 tisíc odběratelů, pozn. red.), takže se to nabízí, ale Hoggy není Petr Lexa. Hoggy je něco jako role komika, do které vstupuji a zase z ní vystupuji. Nejsem to já. Jako frontman Slzy se sám se svou podstatou ale ztotožnit mohu. Slza nevznikla jako vedlejší projekt Hoggyho. Lukáš mě sice našel přes YouTube, ale přes můj hudební kanál a v době, kdy Hoggy ještě neexistoval.

Proč jste se vůbec dali dohromady?

B: Mnoho let hraju ve všech možných uskupeních, prošel jsem si obdobím funky, rocku, reggae i metalu a strávil spoustu sezon v dodávce a odehrál mraky koncertů. Postupně jsem si ale našel cestu k popové hudbě, začal poslouchat One Direction nebo Eda Sheerana a uvědomil si, že tohle je přesně hudba, jakou chci dělat. Začal jsem si vytvářet detailní obrázek o tom, jak by moje kapela měla znít, co bychom měli hrát... Jen jsem neměl lidi, se kterými to rozjet. Když jsem před dvěma lety objevil Petra, skvěle mi do konceptu zapadl. Je jak výborný zpěvák, tak frontman a zároveň si hudebně i lidsky dost rozumíme.

Jaký je váš názor na letošní nominace Slavíka?

L: Hudební ankety by obecně měly refl ektovat aktuální dění na hudební scéně. Mohou pomoci novým skupinám a interpretům, případně upevňují pozici těch stávajících. Za sebe mohu říct, že mám radost z jakéhokoli ocenění. Samozřejmě, že když srovnáváme Slavíka s Grammy, tak úroveň je někde úplně jinde, ale to neznamená, že naše ceny nejsou důležité. Pořád je to nějaký prostor, kde hudebník může upevnit svou pozici nebo naopak uvolnit místo někomu novému. Zatím k velkým změnám nedochází, snad přijdou lepší časy, co se nových jmen týče.

Neměli by se hudebníci snažit masový vkus trochu ovlivňovat?

B: To je asi individuální otázka na každého. My děláme hudbu, protože nás to baví, ne abychom ovlivňovali masový vkus, ani abychom se zalíbili. Na druhou stranu máme radost, že naše tvorba oslovuje velké množství lidí a vnímají ji jako dobrou.

Většina lidí téhle země také volila Zemana, ale nedá se říct, že by to byl dobrý prezident.

B: O těchhle věcech se nechceme bavit. Jsme muzikanti, kteří nemají potřebu měnit svět k lepšímu. Pokud se věci, které děláme, lidem líbí, je to potvrzení toho, že je děláme dobře. O nic víc tady nejde.

Máte dojem, že by stejná popularita přišla i s jiným zpěvákem, než je provařený youtuber?

L: Přiznáváme, že fanoušci Hoggyho značnou měrou podpořili Slzu, protože následují věci, které dělám. Ale není mezi tím úplně přímá souvislost.

Byla by vaše hudba populární i bez internetu?

L: To je otázka asi na veškerou současnou hudební produkci. Samozřejmě, že existují kapely nebo interpreti, kteří si dokážou získat publikum z koncertu spíše než z nahrávky, ale celkově by trvalo mnohem delší dobu, než by se hudebník dostal do povědomí širší masy.

Rozhovor vznikl krátce před vyhlášením letošního Českého slavíka.  "Za posledních 14 dní jsme zažili něco neskutečného, vydání první desky, nepopsatelnou atmosféru na našich autogramiádách, dvě ceny v anketě Český slavík a coby YouTuber jsem navíc převzal cenu Videobloger roku 2015 při udílení Czech Blog Awards. Všechna tato ocěnění pro nás hodně znamenají, jsou pro nás zpětnou vazbou, že naše tvorba oslovuje, a máme z nich upřímnou radost," reagoval Petr Lexa na události posledních dní.

V rámci své road show po republice chystá Slza v příštích dnech další autogramiády: 9.12. ve Zlíně (OC Zlaté jablko), 10.12. v Olomouci (Bontonland Galerie Šantovka) a 14.12. v Liberci (Bontonland, Moskevská), sdělili dnes organizátoři on-line deníku TÝDEN.CZ.

Slza

Kapela vznikla v roce 2013 jako projekt hudebníka Lukáše Bundila (29) a zpěváka a youtubera Petra Lexy alias Hoggyho (24). V roce 2014 se Slza proslavila songem Lhůta záruční, letos získala cenu diváků na festivalu Utubering. Nyní vydává své první album Katarze. Stejnojmenná skladba je písní seriálu Přístav, kde Lexa také hraje. Ten se objevil v roce 2012 i ve finále soutěže Hlas ČeskoSlovenska. Loni Slza vyhrála cenu Evropy 2 v kategorii Kapela a Objev roku a uspěla na hudebních cenách Žebřík.

Autor: Veronika Kratochvílová, - kul -Foto: , Universal, Youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ