Janáčkova díla ve světě znějí mnohem častěji než v Česku

Kultura
11. 8. 2018 06:01
Skladatel Leoš Janáček.
Skladatel Leoš Janáček.

Díla jednoho z nejslavnějších českých hudebních skladatelů Leoše Janáčka uvádějí zahraniční produkce mnohem častěji než ty české. Podle ředitele Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka Jaromíra Javůrka je to způsobené hned několika aspekty, jednak velkou konzervativností českého publika. Svou roli podle něj ale hrají i předsudky. Většina lidí si myslí, že jde o těžkou hudbu.

"Leoš Janáček se již v posledních letech svého života zařadil mezi tehdejší představitele soudobé hudby. Mezi nimi působil díky své originální hudební řeči poněkud zvláštně, ale těšil se velké autoritě," řekl Javůrek. Podle něj se skladatel, od jehož úmrtí v neděli uplyne 90 let, nepřiklonil ani k cestě autorů 2. vídeňské školy, ani k výbojům Igora Fjodoroviče Stravinského. "Komponoval hodně odlišně od svých současníků a z této své cesty až do smrti neuhnul," řekl Javůrek.

Dnes je podle něj ve světě o Janáčkovu tvorbu velký zájem a patří mezi nejhranější autory vůbec. "Především v oblasti opery. Díky jeho dramatickým dílům se totiž podařilo zažehnat jednu z krizí tohoto žánru a převést operu do dvacátého, a dnes vidíme, že i do 21. století," řekl ředitel festivalu.

Výrazně méně se Janáčkova díla uvádějí v České republice. "V případě Leoše Janáčka plně platí rčení, že doma nikdo není prorokem," míní Javůrek. Situace se ale podle něj zlepšuje a je možné sledovat výrazný posun ve vnímání a přijímání Janáčkovy hudby, především té komorní a operní. Je to dáno i existencí hned dvou festivalů, které se o Janáčkův hudební odkaz starají - Janáček Brno a Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který hostí Ostrava a Hukvaldy. "Nicméně fronty na vstupenky se na Janáčkovy opery u nás pořád ještě nestojí," doplnil Javůrek. "Může za to určitá konzervativnost českého publika, neochota hudebně riskovat a předsudky, že jde o těžkou a nemelodickou hudbu," řekl.

Světově nejhranějším Janáčkovým dílem je opera Její pastorkyňa. V zahraničí je zpravidla uváděna pod názvem Jenůfa. "Často se také uvádějí oba smyčcové kvartety a orchestrální Sinfonietta, která ovšem působí pořadatelům problémy velkým počtem hráčů na žesťové nástroje," řekl.

Janáček se narodil 3. července 1854 v Hukvaldech. Na zápal plic zemřel v ostravském sanatoriu ve věku 74 let v roce 1928, nachladil se pár dnů předtím při svém prázdninovém pobytu právě v Hukvaldech. Dodnes je světově uznávaným skladatelem klasické hudby. Je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska.

Výročí Janáčkova úmrtí připomíná řada akcí. Jeho poslední cestu, která směřovala z rodných Hukvald na Frýdecko-Místecku do ostravského sanatoria, mohou lidé absolvovat v neděli na kole. Celoroční projekt Janáček Ostrava 2018 zase nabídne více než 30 koncertů. Ostravská filharmonie připravuje na 25. až 28. října Hudební maraton Leoše Janáčka. Uskuteční se na několika místech Ostravy a v Hukvaldech. Na 350 interpretů uvede čtyři desítek skladeb.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Neznámý

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ