Oslava nedožitých šedesátin
Jiří Schelinger byl obrovský borec
08.03.2011 10:30
V zaplněném pražském klubu Retro Music Hall v pondělí večer vyvrcholila vzpomínka na zpěváka, skladatele a kytaristu Jiřího Schelingera. U příležitosti jeho nedožitých 60. narozenin tam vystoupil jeho bratr Milan Schelinger se svou skupinou. Většina publika si s ním zazpívala staré hity známé v podání Schelingerova nenapodobitelného chraplavého hlasu. Hold jednomu z nejvýznamnějších představitelů tuzemského hard rocku přišli vzdát i někteří jeho pěvečtí kolegové.
Zástupci vydavatelství Supraphon během večera pokřtili soubor 3 CD s Schelingerovými písněmi a zároveň předali diamantovou desku za celoživotní dílo a více než milion prodaných nosičů s písněmi Jiřího Schelingera. Kmotrem alba se stal Jaroslav Uhlíř, autor Schelingerova hitu Holubí dům. "Jirka byl obrovský borec, a kdyby se nestala ta nešťastná událost, byl by v dnešní době superborec," uvedl Uhlíř.
Schelinger se zabil za ne zcela jasných okolností 13. dubna 1981 skokem z bratislavského mostu do Dunaje. Nadšené i dojaté publikum si v klubu Retro poslechlo jeho hity jako Jahody mražený, Neskutečná, Namále mám nebo Lupič Willy v podání bratra Milana a dětského pěveckého sboru Řetízek.
"Kdyby nebylo Jirky, měli bychom problém, aby někdo začal vnímat bigbít," uvedl Aleš Brichta, který si s kapelou zazpíval píseň Co dělá indián. Kamil Střihavka pak potěšil přítomné skladbou Ptají se lidé a další z hostů Petr Kolář přidal baladu Šípková Růženka.
Už odpoledne umístil Milan Schellinger pamětní desku na dům v Čestmírově ulici v pražských Nuslích, kde Schelinger vyrůstal. Desku s reliéfem jeho obličeje zarámovaného hřívou vlasů i typickou rovnou ofinou zpracoval akademický sochař Pavel Míka.
"Zde vyrůstal zpěvák Jiří Schelinger a učil hře na kytaru jeho otec Josef," píše se na desce, kterou za přítomnosti zhruba dvou set lidí odhalil jeho bratr Milan. Na populárního zpěváka a hudebníka zavzpomínal i kytarista Radim Hladík. "Děkuju vám, že jste si vzpomněli," řekl Milan Schelinger s dojetím.
Jiří Schelinger se narodil 6. března 1951 v Bousově u Čáslavi, vyrůstal v Praze. Na jednu stranu patřil písněmi Což takhle dát si špenát, René, já a Rudolf či Dráty pletací do středního proudu, ale stál také u zrodu české hardrockové scény a mnohé příznivce folku oslovil jeho nejznámější hit Holubí dům, který pod pseudonymem Emil Synek otextoval Zdeněk Svěrák.
Schelinger si zahrál ve filmech Romance za korunu, Trhák a v televizní komedii Kufr plný nadějí. S filmem jsou také spojeny jeho písně ke stejnojmenným filmům Hop - a je tu lidoop a Což takhle dát si špenát.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.