Brněnská poprocková kapela Tibet, která působí na klubové scéně od 90. let, slaví 25 let své činnosti novou nahrávkou s názvem Para.světy. Koncepční album doplňuje komiks Tomáše Kučerovského v tištěné podobě i v interaktivní on-line verzi. Premiérově se Tibet s novým albem představí 27. srpna v Brně na festivalu Mariánské léto. Turné bude následovat na podzim.
Skladby na albu tvoří komiksový jednolitý příběh. Hlavními postavami jsou Baron Prášil a Ken Robinsonaut, jehož osoba odkazuje na minulé album Tibetu Robinsonaut z roku 2012. Nahrávku už předznamenal singl a animovaný videoklip Chladná, ve kterém si pěvecký dialog rozdělil frontman Tibetu Jiří Sekerák se zpěvačkou Ilonou Csákovou. Impulzem k vytvoření koncepčního alba, byla podle Sekeráka touha zjišťovat, kam a kdy v jeho generaci zmizelo klučičí a holčičí nadšení z objevování okolního světa.
"Pokládal jsem si otázky, kde jsou ty touhy a inspirace dnes a co nás vlastně jako kluky nabíjelo chutí do života. S vědomím toho, že vše nové je jen dobře zapomenutým, jsem vymetl veškeré tmavé i světlejší kouty své paměti a to, co jsem pak nalezl, jsem konfrontovala s realitou současnosti," uvedl zpěvák.
Podstatou příběhu je snaha vyjádřit kontrast mezi konzumně-reklamní současností, kterou ovládá facebooková veřejná osamělost, jež plodí zpohodlnělé singles (Ken Robinsonaut), a klasicky romantickou představou dobrodružstvím vybojované pravé lásky. "Dnes ještě stále máme všichni povědomí o hodnotě opravdové romantické lásky, ale způsob našeho života nás od ní neustále vzdaluje," uvedl Sekerák, jehož generaci kromě bigbítu formovaly i filmy Karla Zemana. "Chronologicky vzato, úplně původní Baron Prášil R. E. Raspeho je takový lidový barokně-pitoreskní mluvka. Zeman radikálně posunul Baronovu postavu k pozitivnímu charakteru, protože z něj udělal obhájce a arbitra velkého světa lidské fantazie, zejména její poetické stránky. Tibet posouvá postavu Barona ještě dál a pojímá ho jako mluvčího romantického ideálu lásky, který dnes mizí," dodal.
Přestože Para.světy je koncepční album s příběhem, na písničkách to podle hudebníků není na první poslech znát. Každá skladba podle nich funguje i s vlastním kontextem zcela samostatně.