Kmotr punku <span>Iggy Pop</span> dnes hraje v Praze

Kultura
20. 9. 2008 07:59
Iggy Pop nestárne.
Iggy Pop nestárne.

Iggy Pop prý na pražském koncertě odvede maximální výkon.V hokejové hale na pražském Výstavišti dnes vystoupí hudební veterán Iggy Pop. Do České republiky přijíždí u příležitosti obnovené spolupráce s kapelou The Stooges, se kterou vystupoval před čtyřmi desítkami let.

Podle zahraničních médií i ve svých 61 letech předvádí na současném turné výkon, který je málokdy k vidění na koncertech o generaci mladších hudebníků. Podle členů kapely The Stooges je to především publikum a jeho nadšené reakce, které je dohánějí k maximálním výkonům.

Když všechno selže, nastoupí blues

Americká skupina The Stooges se vynořila na hudební scéně koncem 60. let minulého století. Syrová hudba plná ostrých kytarových rifů se společně s divokým projevem zpěváka Iggyho Popa stala zjevením a skupina položila základní kameny do historie punku. V 70. letech se The Stooges rozpadli a "kmotr punku", jak je Pop přezdíván, se začal věnovat úspěšné sólové dráze, během které nasával i další hudební styly, a stal se tak jedním z nejvšestrannějších hudebníků. Loni obnovení The Stogges v čele s Popem vydali po pětatřiceti letech opět studiové album.

Iggy, který loni oslavil šedesátiny, začínal jako bubeník v několika neznámých kapelách a v Chicagu hrál i s bluesmany. Dodnes také tvrdí, že "když všechno ostatní selže, nastoupí blues. To je opravdová muzika". Jeho první kapela se jmenovala The Iguanas. The Stooges vznikli v roce 1967 v Ann Arboru.

"Iggy hrál původně s nějakou bluesovou kapelou a viděl mě a bráchu, jak hrajeme s naší tehdejší skupinou. Pak jsme se potkali v obchodě s deskami a za pár dní už přijel k nám domů a přemlouval nás, abychom se k němu přidali. Líbilo se nám, že chtěl hrát strašně nahlas. Nejdřív jsme spolu vydrželi šest let a pak jsme Stooges rozpustili. Ale i potom jsme s ním s bráchou hrávali," vzpomínal na počátky bubeník Scott Asheton.

Iggy Pop rozpaloval publikum už ve dvaceti, co teprve nyní.Zpočátku se nedalo hovořit o velké slávě. O to větší ale měla skupina vliv. Společně s MC5, New York Dolls či Ramones se stali hlavní inspirací pro britské punkery v čele se Sex Pistols nebo The Clash. Celkem vydali v první etapě existence tři desky: The Stooges (1969), Fun House (1970) a Raw Power (1973). Lví podíl na rozpadu legendy v roce 1974 měla drogová a alkoholová závislost jejích členů. Původní sestavu kromě Iggyho tvořili bratři Ron (kytarista) a Scott (bubeník) Ashetonové, na basu hrál Dave Alexander, který již zemřel. Obnovení The Stooges, v nichž na basu hraje Mike Watt a na saxofon ještě Steve Mackay, vydali loni album The Weirdness a ve stejné sestavě by měli vystoupit i v Praze.

Iggy zkusil i pop 

Po rozpadu se cesty členů kapely rozešly. Ashetonové vystřídali řadu souborů a Iggy se zpočátku potácel v krizi, ze které mu pomohl další slavný rocker David Bowie. Ten ho pozval do Západního Berlína a pomohl mu produkovat nebo natočit první dvě sólové desky, pro mnohé fanoušky ty nejlepší - The Idiot a Lust for Life. Obě vyšly v roce 1977. Titulní skladba z desky Lust For Life o mnoho let později udávala rytmus kultovnímu filmu Trainspotting, dalším velkým hitem z této desky byla píseň The Passanger. Žánrový rozptyl jeho sólových desek byl velice pestrý a Iggy se záhy stal jedním z nejvšestrannějších hudebníků. Zpěvák, který několikrát zahrál i v ČR, občas překvapil i baladami či někdy až popovými a chytlavými písněmi.

K nejúspěšnějším deskám Iggyho Popa se řadí Party (1981), na které je patrný rukopis českého kytaristy Ivana Krále, komerčně úspěšná Blah Blah Blah (1986) nebo tvrdý až metalový Instinct (1988). Iggy na 80. léta ale moc v dobrém nevzpomíná: "Neustále jsem se potácel mezi drogami a chlastem."

V roce 1990 vydal ceněnou a pestrou desku Brick by Brick (1990) se slavným duetem s Kate Piersonovou ze skupiny B-52's Candy. Poté začal opět přitvrzovat a poslední jeho sólová deska Skull Ring (2003) už jakoby předznamenala návrat ke Stooges. Kromě hudebního rukopisu jsou jeho dalším poznávacím znamením jeho taneční kreace, vynikající postava a fyzická kondice.

Kromě hudby se Iggy občas objevil i ve filmu. Společně s Tomem Waitsem se blýskl ve filmové povídce Jima Jarmusche Káva a cigarety (1986) a v Jarmuschově filmu Mrtvý muž (1995) diváky okouzlil v roli výstředního lovce kožešin, který měl zálibu v ženských šatech a ve vaření.

Jméno jako tragikomedie

Iggy Pop se narodil 21. dubna 1947 v michiganském městečku Muskegon. Jeho otec byl pedagogem a trenérem baseballu a jeho předci pocházeli z Británie. V žilách Iggyho matky kolovala pro změnu dánská a norská krev. Jeho skutečné jméno je James Newell Osterberg a Iggyho z něj prý udělal jeho šéf v obchodu s deskami: "Hrával jsem tehdy ve skupině Iguanas. A když mě šéf chtěl ztrapnit, řekl mi: 'Iggy, přines mi kávu.' A to mě vážně štvalo, protože tehdy frčely přezdívky jako Tab nebo Rock." Vznik jména Pop již tak veselý nebyl. Před jedním koncertem si oholil obočí a kamarádi mu řekli, že vypadá jako Popp. Tak se jmenoval jejich spolužák, který právě prodělal chemoterapii.

Foto: iggypop.com, archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ