Konec technoparty: od svobody ke komerci

Kultura
24. 7. 2014 16:50
Technoparty se vyznačovaly velmi hlasitou hudbou, vysokou koncentrací lidí a aut. Právě to vyvolávalo stížnosti obyvatel.
Technoparty se vyznačovaly velmi hlasitou hudbou, vysokou koncentrací lidí a aut. Právě to vyvolávalo stížnosti obyvatel.

Velký zájem o technoparty, kdy festival Czechtek navštívilo v roce 2006 rekordních zhruba 50 tisíc lidí, je už minulostí. Freetekno, tedy hudební technoparty bez vstupného, sponzorů i bez oficiálního organizátora, kde tvoří muziku sami účastníci, bylo na začátku 90. let novou zábavou svobodomyslné mládeže. Po zbytečně tvrdých zásazích policie na Czechteku v letech 2004 a zejména 2005 se technoparty stala politickým tématem, dnes je spíše okrajovou a někdy i komerční záležitostí.

Techno je elektronická hudba určená hlavně k tanci. Charakterizuje ji opakující se rytmus a většinou syntetické zvuky, ale může být doplněna i útržky lidských hlasů nebo běžných nástrojů. Původní techno vzniklo v polovině 80. let minulého století v americkém Detroitu. Avšak některé formy techna, včetně těch, které se hrávají na akcích typu CzechTek, nazývají jejich účastníci teknem. Jde o nekomerční odnož techna, většinou tvrdší a ostřejší než techno toho typu, které se hrává na oficiálních akcích a jehož tvůrci se objevují v běžných médiích. Někdy se používá také výraz freetechno.

Kontroverzní policejní zásah na Czechteku v roce 2005."Pro vyznavače tohoto světonázoru není skoro nikdy přijatelné pořádat oficiální akci se všemi nahlašováními a povoleními," uvedla před časem hudební publicistka Jana Kománková.

Právě svobodomyslnost účastníků technoparty, kterou provází velmi hlučná hudba a vysoká koncentrace lidí a aut, i když většinou na řádně pronajatém pozemku, vyvolává stížnosti obyvatel a nelibost oficiálních orgánů. Některá zastupitelstva se vyhláškami snaží regulovat pořádání technoparty. Města na soukromém pozemku nemohou legislativně technoparty zakázat, mohou však zpřísnit pravidla pro uskutečnění takové akce.

Zlomový rok 2006

Přelom v historii technoparty v ČR přinesl rok 2006, kdy se rok po střetech s několika desítkami zraněných účastníků i policistů na CzechTeku v Mlýnci na Tachovsku stala celá záležitost politickým tématem probíraným všemi médii. Po zkušenostech z minulého roku byl totiž tento ročník pořádán ve spolupráci s policií a Armádou České republiky v prostoru Vojenského újezdu Hradiště.

Těsná spolupráce se státní správou vyvolala nevoli u části freetekno komunity, na jejichž webových stránkách se v roce 2007 objevilo prohlášení o ukončení tradice CzechTeku. Stránky jako důvod konce Czechteku uvádějí "postupnou likvidaci myšlenek freetekna, parazitismus subjektů nesouvisejících se scénou včetně valné většiny účastníků, neschopnost a neochotu respektovat elementární principy chování ve svobodném prostoru".



Technoparty se v současné době částečně od hudebního undergroundu posunuly do komerční roviny. Akce tohoto druhu například nabízejí pražské kluby Roxy, Chapeau Rouge nebo Cross Club, v Brně zase Favál Music Circus a Perpetuum Music Club. Techno se objevuje i v programech velkých letních festivalů. Mnozí radikální příznivci techno hudby však dávají přednost neoficiálním akcím. Například loni v srpnu se ve vojenském prostoru Hradiště na rozhraní Karlovarského a Ústeckého kraje konala nepovolená technoparty. Asi tisícovku účastníků hudební akce policie tolerovala, ale dohlížela na ně.

Pro neoficiální technoparty je typické i určité konspirativní pozadí. Když celé hnutí ve Velké Británii a dalších zemích začínalo, informace o akcích si jejich účastníci sdělovali pomocí letáků a telefonů. Účastníci podobných akcí se živelně scházejí za pomoci mobilů nebo sociálních sítí. Na facebooku se zejména v letních měsících objevují zprávy typu: "Od rána hledám na netu nějakou akci a nemůžu nic najít. Poraďte, chci se dnes opít a zadupat!"

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ