Legendy na okraji a inspirace v koncentrátu

Kultura
22. 7. 2012 15:30
Hudební tipy
Hudební tipy

Hudební "legendy" si každý nejspíš může představovat podle svého naturelu a chutí. Faktem každopádně je, že některá jména si podobná superlativní označení - přinejmenším tím, co za nimi zůstává - rozhodně zaslouží, přestože mediálně zůstávají úplně nenápadní. A konfrontace toho, co už spadá do kategorie "minulost", a jejich současné hudební cesty rozhodně není o nic méně zajímavá než třeba objevování nových jmen. 

Richter & syn: Nanebevzetí Anežky Marie Sněžné  (Polí 5)
http://bandzone.cz/richterband

Na tuzemské alternativní scéně patří Pavel Richter ke klasikům a v nejrůznějších seskupeních (Elektrobus, Švehlík, Janota - Richter - Fiedler, Dunaj, MCH Band či Richter band) na něj lze narážet už od poloviny sedmdesátých let. V posledních minimálně tak patnácti letech jako by se ale vždy tak nějak vynořoval a zase ztrácel, aniž bylo patrné, zda ho dopad či ohlas jeho hudebních výstupů vlastně zajímá. Jeho hudba jako by navíc plula v jakémsi bezčasovém vakuu, bez přílišných interakcí s děním okolní scény.

Obal má na svědomí osvědčené grafické studio Carton Clan.K podobnému výletu mimo realitu svádí i jeho letošní album, které nahrál spolu se svým synem Jonášem a jež zachycuje materiál z posledních čtyř let. Souvislý, téměř půlhodinový blok Malý maraton ohraničuje dvojice skladeb na úvod a závěr a celá nahrávka tak přirozeně přeskakuje mezi až písničkovým formátem na jedné straně a nekonkrétními, meditativně- relaxačními kolážemi zvuků a improvizačních ploch na straně druhé. Při minimálním zapojení fantazie otevírá podivuhodný tajuplný svět, vyloženě probouzející představu soundtracku k nějakému hodně artovému filmu.

Zatímco skladba Pinky nechává vzpomenout na vznosné plochy Pink Floyd a Krasoblud jako by se nechal inspirovat cizokrajnou world music, jindy nechybějí rytmy či samply s vyloženě zneklidňujícím či nervním poselstvím; celek má pak charakter potřeby experimentu se zvukem ve všech formách, tedy ať už vytvořeným prostřednictvím efektované kytary, nebo počítače. Při soustředěném poslechu jde pak rozhodně o dobrodružnou záležitost, určenou všem těm, pro které navzdory trendům hudba není pouhá kulisa.

Syn Pavla Richtera od doby zachycené na fotografii trochu povyrostl.Aktuální album "minimalizované odnože Richter bandu" je rozhodně pádným důkazem toho, že experimentální a hledačská poloha se dá najít i u letitých a zavedených tvůrců - navzdory tomu, že drtivá většina Richterových kolegů se spokojila s nalezenou snadno rozpoznatelnou  tváří a osvědčenými polohami a na nových nahrávkách jen těží z osvědčeného, bez snahy jakkoli překvapovat. Vedle hudebního obsahu tak jde i o chvályhodnou aktivitu, která může být inspirací a příkladem těm mladším, jak hudebně nesenilnět. 

Ida Kelarová, Desiderius Dužda a Jazz Famelija:
Šunen Savore / Listen Everyone
  (Indies Scope)
http://www.myspace.com/jazzfamelija

Když se řekne romská hudba, mnoho lidí si okamžitě vybaví právě Idu Kelarovou, zpěvačku, která především na svých workshopech dokáže v mnoha jedincích probudit chuť se vyjádřit zpěvem. Před časem ovšem ve spojení s  kapelou Jazz Famelija zabrousili na albu Aven Bachtale více do jazzových vod a ukázali možnosti fúze s kořeny romského folkloru. S letošním jarem došlo k dalšímu výletu a výsledkem je nahrávka, ke které stojí za to se opakovaně vracet.

Hudba je výrazně pestřejší než její obal.Tentokrát se vše nese ve značně odlehčeném duchu. Všichni zúčastnění se nechali unést živelností písniček a vstřícnosti tradičních folklorních prvků, takže nahrávka sice přináší porci nadšeného muzikantství a výtečnou spolupráci všech zúčastněných včetně vzájemného ovlivňování, ale v rámci materiálu jednoznačně vítězí kvantita nad nápaditostí. Poslouchá se to dobře, ale jednotlivé písničky se podobají sobě navzájem i tomu, co už tu v minulosti bylo z podobného ranku ke slyšení, a to takovým způsobem, že je až s podivem uváděné autorství na obalu.

Přestože nejde o překvapení autorské, síla alba spočívá v přirozenosti a vzájemném propojení muzikantů. Spíše než obvyklou studiovou nahrávku deska připomíná náhodný záznam z večerního posezení přátel v pivnici či ve sklípku, skladby jsou interpretovány s radostí, instrumentálně přesvědčivě, ale přesto uvolněně a emocionálně silně. Etnický temperament se tu potkává s latinskoamerickými prvky a jazzovou instrumentální jistotou a bolestně plačtivé polohy střídají až barový relax.

Ida Kelarová zpívá vždy s vášní.Nahrávka Šunen savore je z těch, u kterých se nelze vyhnout myšlence, že být přítomen u jejího vzniku muselo být mnohem lepší než "jen" poslouchat výsledek. Přesto však tohle album rozhodně stojí za to si pustit - nejen kvůli zachycené autenticitě projevu, který by jinak odvál čas.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ