Udržet si deset let na české festivalové scéně svou kvalitu dalo pořadatelům žánrového festivalu Mighty Sounds chvílemi pořádně zabrat. Ať už kvůli bahenním lázním ve starém areálu, sháněním zvučných zahraničních kapel či sporům o zvukové limity na táborském letišti. "Nevylučujeme, že se festival bude opět stěhovat," přiznala členka organizátorského týmu Markéta Štechová.
Festival Mighty Sounds letos slaví deset let. Když se ohlédnete zpět, vzpomenete si, co byl největší problém při jeho pořádání?
Naprosto jednoznačně počasí v předchozím místě konání, tedy v Olší u Tábora. Poslední ročník, který se v roce 2009 na tomto místě konal, bohužel celý propršel, a to mělo za následek vznik naprosto unikátní bahenní lázně, ve které se ocitli všichni: návštěvníci, organizátoři i účinkující. Byl to také důvod, proč jsme se od roku 2010 přestěhovali přímo do Tábora na letiště Čápův dvůr.
Hrálo zde mnoho kapel známých po celém světě. Setkali jste se z jejich strany s nějakými zvláštními požadavky?
Jsou velice různorodé, od strohého výčtu všech možných značek alkoholu, přes vzorky místních piv, až po gumové medvídky. Často je s četbou požadavků kapel docela legrace, obzvlášť když se umělci neberou tak moc vážně. King Blues, kteří na Mighty Sounds přijeli, ještě než se rozpadli, chtěli stříkací pistole. Holandská kapela Jaya the Cat má v požadavcích vřelé objetí od pořadatele na uvítanou a varuje, že po těch letech opravdu pozná, jestli to myslíte upřímně nebo ne.
Kteří z headlinerů naopak měli nejskromnější požadavky?
Mighty Sounds je do určité míry festivalem bez headlinerů. Nejdražší kapelou v historii byli Ska-P, kteří dostáli své pověsti punkáčů a vlastně ničím nevybočovali ze standardních požadavků. Krom toho jsou nebývale milí, přátelští a slušní, a neměli problém po koncertě jít pařit s lidmi do areálu. Stejně tak to bylo například s Biohazard, kteří měli úplně decentní a pouze nezbytné požadavky, přijeli brzy odpoledne a většinu času před a po svém vystoupení trávili v předních řadách mezi diváky na koncertech jiných kapel. Pak ještě poslali parádní děkovný email.
Letos je největším tahákem irsko-americká kapela Dropkick Murphys. Snažili jste se je oslovit už v minulosti? Bylo složité je do Čech po dvou letech nalákat?
Dropkick Murphys jsou již několikátým rokem návštěvníky jednoznačně nejžádanější kapelou, takže pokusy o jejich dovezení už samozřejmě několikrát proběhly. Bohužel hlavní festivalová sezóna v Německu, podle které se turné zámořských kapel často řídí, probíhá v červnu, a poté zase v srpnu, takže jsme se s nimi do letoška míjeli. Ani v tomto roce to nebylo jednoduché, protože turné začali relativně brzo, takže tu logicky byla obava, že v době Mighty Sounds už budou zpátky doma v USA. Naštěstí Dropkick Murphys jsou kapela, která relativně v pohodě zvládá i 5-6 týdnů na turné, takže to nakonec klaplo a vzhledem k tomu, že máme 10. ročník, je to úplně ideální. Mít je vloni, asi bychom neměli čím trumfovat.
V čem je podle vás jejich největší kouzlo?
Je to kapela, která umí skvěle spojit přímočaré, chytlavé a chytré melodie se zemitou energií a vším, co je s tradičním irským folk punkem spojené. Lidé milují mejdany, které jsou od téhle muziky neoddělitelné. Síla jejich hudby díky tomu dávno překročila hranice Bostonu, kde jsou doslova zbožňovaní, a kde se k jejich muzice upnulo spoustu lidí, například po loňských bombových útocích. Tehdy se spojili s Brucem Springsteenem a nazpívali novou verzi svého songu Rose Tattoo.
Jaká je budoucnost festivalu Mighty Sounds? Může být kvůli sporům o hlukové limity desátý ročník tím posledním?
Netroufáme si odhadovat, jak to s pokutami za hluk dopadne, každopádně už jsme se jednou stěhovali, a pokud by problémy s hlukem přetrvávaly, nemáme problém najít pro festival jinou lokalitu. V tuto chvíli stále běží naše petice, ve které apelujeme na změnu současné podoby zákona.
Je vůbec možné splnit hlukové limity v případě festivalu v rámci určitého města? Chcete zůstat jihu Čech?
V současné době to možné není. Zákon by musel obsahovat výjimku pro jednorázové kulturní akce, která je v návrhu novely zákona už obsažena. Tato novela však kvůli vládní krizi, která se odehrála v loňském roce, leží v šuplíku. Jih Čech máme rádi a rozhodně bychom si přáli zůstat v regionu. Prioritou ale pro nás je, abychom byli tam, kde o nás stojí, a abychom dál mohli dělat práci, o které si myslíme, že je kvalitní, což nám potvrzuje i stále větší a větší počet návštěvníků ze zahraničí.
Čekali jste před deseti lety, že z lokální akce vyroste festival, na který se budou sjíždět i lidé z různých koutů Evropy?
Myslím, že mohu za všechny zcela upřímně říct, že nečekali. Akce vznikla z potřeby uspořádat přehlídku muziky, kterou máme rádi, a která nám v České republice chyběla. To, co se za ta léta kolem festivalu vytvořilo, nás nepřestává příjemně překvapovat, a jsme za to moc rádi. Snažíme se proto dbát na to, aby ty hodnoty, které si lidé s festivalem spojují, přetrvávaly, a aby se akce zlepšovala, a aby nás to všechny (organizátory, návštěvníky, účinkující) pořád bavilo.
Čím je festival Mighty Sounds oproti jiným tuzemským akcím specifický?
Nabízíme tři dny, které dávají smysl jako celek: pečlivý výběr žánrové hudby, s ním sladěná nabídka DJs a divadel, doprovodný program, skvělé a z velké většiny "nefestivalové" jídlo, komfort, vlídný přístup, a především všemi opěvovanou unikátní atmosféru. V budoucnu bychom rádi sahali nadále po větších a kvalitních jménech "našich" žánrů.
Postupně rozšiřujete žánrovou pestrost, vedle ska, punku a reggae nebudou chybět různí DJové či česká hiphopová ikona Vladimir 518. Jaká je zpětná vazba? Jsou lidé v tomto ohledu spíše kritičtí, nebo podobné doplnění kvitují?
Publikum na Mighty Sounds umí ocenit i kapely, které nezná nebo normálně neposlouchá, a rádo se nechá strhnout dobrým výkonem v jakémkoliv žánru. To se potvrdilo už například u Prago Union. Když vybíráme "žánrové odbočky", vždycky dbáme na to, aby nějak souzněly s filozofií festivalu, což si myslím, že třeba pro Prago Union nebo pro letošní tuzemskou žánrovou specialitu Vladimira 518 rozhodně platí.
Chystáte i projekci závěrečné fáze fotbalového mistrovství světa. Nebojíte se, že v případě zajímavé přestřelky bude pod pódii poloprázdno, nebo třeba jenom fotbalem nepolíbené ženy?
Nebojíme se ničeho!