Festival Olomoucké kulturní prázdniny nabídne letos 16 akcí. Hlavní hvězdou programu bude kanadská punkrocková kapela Billy Talent. Přehlídka nabídne návštěvníkům také koncerty domácích interpretů, ale i vystoupení komika Lukáše Pavláska či cirkusu Levitare. Koncerty se odehrají v Korunní pevnůstce a u Terezské brány, informovali o tom pořadatelé přehlídky. O zábavu ve městě se přehlídka postará od konce června do konce sprna.
Podstatnou část programu tvoří koncerty. "Snažili jsme se, aby skladba byla žánrově pestrá, ale taky prázdninově uvolněná a oddechová. Část vystoupení se uskuteční opět u Terezské brány, kde je v létě díky blízkým hospůdkám a jejich zahrádkám hodně živo. Takže muzika bude i příjemným bonusem k večernímu setkání a posezení s přáteli," uvedl Dušan Neumann z pořádající agentury.
U Terezské brány, kde budou veškeré koncerty zdarma, zahájí festival písničkář s harmonikou Vašek Koubek a jeho bigbítová kapela. V následujících týdnech na letním pódiu vystoupí olomoucká bluesrocková skupina Bluesberg, litvínovský písničkář Xavier Baumaxa, brněnská kapela Zadáci, stand-up komik Lukáš Pavlásek a na závěr prázdnin brněnský klávesista a skladatel Roman Dragoun s kapelou His Angels.
Velké koncerty pořadatelé směřovali do areálu Korunní pevnůstky. "Doufám, že potěšíme fanoušky muzikálů společným vystoupením zpěvačky a herečky Yvetty Blanarovičové a zpěváka Kabátů Pepy Vojtka, kteří do Olomouce přijedou s jedinečným projektem The Best of Musicals. Zazní například skladby z West Side Story, The Cats, Drákuly, Hamleta nebo Angeliky," uvedl další z pořadatelů akce Pavel Vysloužil.
Program je bohatý
Na Korunní pevnůstce se odehrají také dvě největší akce festivalu, 17. srpna to bude koncert Stromboli, kapely založené v polovině 80. let kytaristou Michalem Pavlíčkem. Na začátku srpna zde vystoupí Billy Talent, kanadská punkrocková kapela z Toronta, která v létě absolvuje turné po evropských festivalech. Kanaďani zahrají hlavně skladby z loňského alba Afraid of Heights, které recenzenti řadí k tomu nejlepšímu, co kapela vydala, uvedli pořadatelé.
Kromě jednorázových akcí jsou součástí Olomouckých kulturních prázdnin také výstavy v galeriích Caesar a Mona Lisa na olomouckém Horním náměstí. Na dětské publikum jsou zaměřené dvě pohádky olomouckého Divadla Tramtarie, ale i působivé novocirkusové vystoupení žongléra, baviče a principála olomouckého Cirkusu Levitare Jana Hlavsy.
Festival Olomoucké kulturní prázdniny si klade za cíl oživit dění v krajském městě v letních měsících. Přehlídku letos olomoucká radnice podpořila částkou zhruba půl milionu korun.