Letní škola barokní hudby, která v pátek začne v Holešově, se bude věnovat dílu jednoho z nejvýznamnějších skladatelů raného baroka Heinricha Schütze. Letošní 15. ročník mezinárodního hudebního workshopu potrvá na holešovském zámku až do 13. srpna. Za pořadatele to oznámil Zdeněk Novák. Účastníci školy přijíždějí z Česka i ze zahraničí.
"Přínosem Letní školy barokní hudby je především výuka interpretace na dobové nástroje. To znamená jiné techniky, jiná ladění, jiné používané nástroje. A samozřejmě také výuka dobových skladeb," uvedl Novák. Sboristé i sólisté se při kurzech budou zabývat především studiem Schützových kantát.
Německý skladatel a varhaník byl jedním z prvních autorů, který komponoval v duchu reformace Martina Luthera. "V jeho hudbě je cítit extrémní citlivost pro zvuk a význam textu. Právě pro své mistrovství zejména ve sborových a vokálních skladbách snese jistě srovnání i s Bachem nebo Händelem," uvedl Roman Válek, dirigent souboru Czech Ensemble Baroque, který Letní školu barokní hudby pořádá.
Bližší informace i přehled koncertů, které letošní ročník festivalu nabízí pro veřejnost, lze nalézt zde. Jeho vrcholem budou od 11. do 13. srpna závěrečné koncerty na zámku v Holešově, v bazilice na svatém Hostýně a v kostele svatých Petra a Pavla v Kelči.
Letní školy barokní hudby se účastní především studenti konzervatoří a hudebních vysokých škol. Letos by podle Nováka mělo dorazit 120 frekventantů a 12 lektorů. Mezi nimi nebudou chybět koncertní mistr Peter Zajíček, cembalistka Monika Knoblochová, sólista pařížské královské opery Jean-François Lombard nebo polský kontratenorista Piotr Olech. Kromě holešovského zámku jim budou k dispozici i prostory základních škol a kostela svaté Anny. Řada frekventantů předchozích ročníků se uplatnila v orchestrech věnujících se staré hudbě.