Vizovické Trnkobraní nabídne vedle vystoupení kapel také tradiční soutěž v pojídání švestkových knedlíků a v rámci doprovodného programu i projekce filmů či divadelní představení. Festival, který se letos koná 50. rokem a navštěvují jej tisíce lidí, se uskuteční 18. a 19. srpna v areálu vizovické likérky Rudolf Jelínek. Hlavní hvězdou hudebního programu bude slovenská kapela Elán, která předvede dvouhodinový koncert s projekcí a světelnou show, zahraje program z turné Živých nás nedostanú.
"Koncert odehrajeme tak, jak je připravený. Jsou v něm namixované staré hity jako třeba Stužková, Dresy nebo Ak nie si moja s novými písničkami," uvedl Jožo Ráž.
Na festivalu vystoupí i Tomáš Klus a Michal Hrůza, zpěvačky Katarína Knechtová a Lenny, kapely No Name, Mandrage, Tři sestry či Mňága a Žďorp, nebude chybět místní Fleret.
Soutěž v pojídání švestkových knedlíků je otevřená veřejnosti, uskuteční se v sobotu ve 13.15, provázet jí budou moderátoři Jakub Kohák a Patrik Hezucký. Chybět nebude ani představení Komiků s.r.o. Tomáše Matonohy, Lukáše Pavláska a Miloše Knora, divadelní představení Vivat Trnkobraní a filmové projekce. Návštěvníci se mohou podívat na snímky Prázdniny v Provence, Instalatér z Tuchlovic, Lichožrouti, Ostravak Ostravski nebo hudební dokument o skupině Elán.
"Folklorní tance a zvyky představí lokální soubor Vizovjánek a nejmenší návštěvníci se zabaví v dětském koutku, kde budou připraveny výtvarné a rukodělné dílny, soutěže pro chytré hlavy a pohybové disciplíny. Ve festivalovém areálu bude opět možné ochutnat ovocné knedlíky vyráběné téměř ze všech druhů ovoce, ze kterých likérka Rudolf Jelínek pálí své destiláty, nebo navštívit muzeum slivovice," uvedla zástupkyně pořadatelů Klára Mixová. Návštěvníci budou moci letos mimo klasické stanové městečko, které je zdarma, využít za poplatek i oplocený a hlídaný VIP kemp s úschovnou, možností dobití telefonů, občerstvením i sociálním zázemím.
Tradice festivalu pojmenovaného po švestce (valašsky trnce) sahá do 60. let. S nápadem přišel místní lékárník Miloš Žabka, který se nechal inspirovat mikulovským a znojemským vinobraním. Původní název švestkobraní po domluvě místního ředitele pálenice a zakladatele festivalu se změnil na trnkobraní.