Dva týdny hlavního programu nabídne od 10. do 23. srpna dosud největší a nejbohatší ročník plzeňského multižánrového festivalu Živá ulice. Na sedmi scénách se při něm vystřídá přes sto kapel, součástí doprovodného programu bude například letní kino v Proluce, živá galerie, jóga a tanec či dny módy. Největší český multižánrový festival nabízí vstup na akce zdarma. V červenci se už odehrála část festivalu věnovaná pouličnímu divadlu, dozvuky Živé ulice budou ještě v září.
Od pondělí do čtvrtka se o rozjezd festivalu postarají zatím dvě scény. V Proluce bude dětský program a letní kino, které mimo jiné poprvé v ČR představí takzvané silent kino. Při sledování klasického němého filmu Metropolis si budou moci diváci volit mezi dvěma zvukovými stopami - původní hudbou Gottfrieda Huppertze z roku 1927 a verzí Billy Joela. Kino v dalších dnech nabídne němé filmy v doprovodu živé kapely.
Na scéně Inspiral Garden v Šafaříkových sadech zahrají kapely alternativních žánrů. V pátek 14. srpna se Živá ulice rozroste o další scény včetně největší na náměstí Republiky. Hudební program nabídne koncerty Mira Žbirky, The Tap Tap, Čankišou, uskupení Ivan Hlas Trio, Fast Food Orchestra, Michala Pavlíčka a Moniky Načevy či ze zahraničí například bosenské kapely Dubioza Kolektiv. Program festivalu uzavře 23. srpna na náměstí velký koncert plzeňských kapel v projektu Bigbít - Plzeň sobě.
Kromě hudby obohatí festival po celou dobu živá galerie v centru Plzně, kde se představí mimo jiné studenti a absolventi plzeňských uměleckých škol. Výtvarná díla či vizuální a zvukové instalace budou na piazzetě naproti muzeu, v galerii Vestředu, v širším centru města i v katedrále sv. Bartoloměje. K vidění budou třeba velkoformátové malby na fólii, objekt z krepového papíru nebo vizuální instalace v karavanu, v němž budou umělci promítat plzeňskou architekturu vzhůru nohama do interiéru obytného auta. Aktivnějším návštěvníkům festivalu budou k dispozici cvičení jógy, kurzy salsy a swingu či tančírny. Pro pohyb po městě bude opět v provozu půjčovna koloběžek.
Příspěvky za odměnu
Festival letos díky projektu Evropské hlavní město kultury 2015 a vyšší dotaci nabídne dosud nejširší program. "V příštím roce se ovšem tato podpora sníží o 70 procent. Zatímco v roce 2015 jsme díky finanční podpoře mohli uspořádat 22 dní kvalitního programu, v příštím roce to bude o mnoho obtížnější," řekl ředitel festivalu Jakub Vedral. Pořadatelé se proto rozhodli uspořádat velkou kampaň, při níž budou moci návštěvníci a příznivci festivalu finančně přispět na program festivalu. Organizátoři chtějí vybrat 250 tisíc korun, což by mělo pokrýt asi desetinu nákladů příštího roku. Dárci si mohou za příspěvky vybrat jako odměnu netradiční zážitky, třeba strávit den v zákulisí nebo se vyfotit s oblíbeným interpretem.