Ve Valašském Meziříčí se na konci června uskuteční čtyřdenní hudební festival Valašský špalíček, který vzdává hold kapelám a osobnostem bigbeatové dekády a významným projektům 70. let minulého století. Festival se letos koná již 35. rokem, uskuteční se v areálu zámku Žerotínů od 21. do 24. června. Nabídne například Michala Prokopa s kapelou Framus Five, kteří v doprovodu Karlovarského symfonického orchestru uvedou legendární skladbu Město ER, sdělil manažer Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí Ondřej Smolka.
Od vydání alba Město ER loni uplynulo 45 let, album se dočkalo reedice.
"Jde nám o plastický obraz hudby, která má kořeny v 60. letech, a zazní zde v podání autentických osobností. Vedle nejstarší kapely Synkopy 61, brněnské legendy, kterou proslavila písnička Válka je vůl, zde zahraje také nezapomenutelná brněnská skupina Progress Organization. Obě formace budou hrát především svůj nejstarší repertoár, podobně jako 'nejlepší slovenští Rolling Stones' The Buttons," uvedl dramaturg festivalu Karel Prokeš.
Do Valašského Meziříčí přijede skotská zpěvačka Maggie Bellová, britský zpěvák a textař Pete Brown, na programu je i multimediální program Under The Dark Cloth, který pro Metropolitan Museum of Art vytvořil severoirský umělec Peter Wilson vystupující pod jménem Duke Special. "Každý na současné scéně orientovaný hudební fanoušek ví, že Duke Special je nezaměnitelný muzikant, skvělý zpěvák a výjimečný autor. Audiovizuální představení Under The Dark Cloth tak slibuje jedinečný zážitek. Duke Special zde vystupoval několikrát a pokaždé hrál trochu jinak, trochu jiné věci. Nyní ho uvidíme s doprovodem většího ansámblu, smyčcového kvarteta, v režírovaném představení, kde má obrazová projekce stejný význam jako hudba a texty," uvedl Prokeš. Akce se uskuteční v kině Svět. Na festivalu nebudou chybět ani kapely Mňága a Žďorp a Ciment, které svou kariéru začaly před 30 lety právě na Valašském špalíčku.