Město Praha znovu uvažuje o převzetí <span>Státní opery</span>

Kultura
26. 7. 2010 12:15
Kauza převzetí Státní opery se vleče už léta.
Kauza převzetí Státní opery se vleče už léta.

Kauza převzetí Státní opery se vleče už léta.Město Praha si nechá prověřit, kolik by ji stálo případné převzetí Státní opery Praha. Analýzu chce mít na stole do konce září. Praha s ministerstvem kultury více než rok řeší možnost společného spravování této státní příspěvkové organizace, radní Ondřej Pecha ale pro ČTK řekl, že proces je teprve na začátku.

Analýza má posoudit, jaký by mělo převzetí opery finanční dopad na rozpočet města. Zároveň má navrhnout celý proces převzetí a doporučit, jaká právnická forma by poté byla pro operu nejvýhodnější. Zájemci o vypracování analýzy se městu mohli hlásit do pátku. Podle informací ČTK mají o zakázku malého rozsahu zájem firmy Deloitte a KPMG, která pro město už dříve dělala audity divadel.

Podle Pechy ministerstvo ještě za minulého vedení přislíbilo zpracovat studii, která by posoudila, jestli jednotlivé kulturní organizace nemohou změnit svá zaměření. "Například Hudební divadlo v Karlíně by mělo dělat i operetu, ale moc ji nedělá. Tak by se opereta mohla přesunout někam jinam," uvedl Pecha. Dospět by se podle něj mělo k takovému řešení, kdy by se jednotlivé soubory na rozdíl od současnosti nedublovaly. O této studii chce radní nyní jednat s novým ministrem Jiřím Besserem.

Více než stálý repertoár zviditelnil SOP třeba Horáčkův Kudykam.Hlavní město podle Pechy preferuje to, aby se město společně s ministerstvem podílelo na uměleckém provozu opery. Správu budovy by ale zajišťoval někdo jiný, například soukromá firma. Podobně prý funguje Hudební divadlo v Karlíně, v kterém město dotuje pouze soubor. "Uvolnilo by nám to ruce," konstatoval Pecha. Jenže to podle radního současná legislativa neumožňuje.

Také nedávno jmenovaný ředitel SOP Oliver Dohnányi by byl rád, kdyby opera dostávala peníze od ministerstva i od města. Zástupci ministerstva a metropole loni v červnu slíbili, že do roka předloží společný projekt spravování SOP. To se ale nestalo.

Operní dům je v porovnání s ostatními evropskými scénami dlouhodobě podfinancovaný, ministerstvo již delší dobu uvažovalo o převedení opery pod křídla radnice. O převedení opery na radnici uvažovalo ministerstvo již před třemi lety, jednání se pak zintenzivnila za působení ministra Václava Jehličky.

Nejvíce se o budově hovoří v souvislosti s akcemi typu Ples v Opeře.S návrhem na zřízení Metropolitní opery ze SOP již Prahu oslovil v roce 1996 tehdejší ministr kultury Pavel Tigrid. Magistrát ale nabídku nepřijal. Myšlenku politici obnovili před několika lety. Praha si slibuje, že pokud se bude starat o SOP, zvýší se jí tak prestiž a případně přiláká i více turistů. Operní dům by v porovnání s ostatními evropskými scénami potřeboval podle kritiků zásadní reorganizaci ve vedení i financování. Odborníci ho kritizují za nevyváženou kvalitu inscenací, malý počet premiér a zaměření na turisty. Vedení se brání, že si scéna musí na sebe vydělat.

Foto: Jan Schejbal, Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ